23.08.2022 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úhyn ryb v Odře podle německých úřadů nezpůsobila jediná látka

K hromadnému úhynu ryb v řece Odře, která tvoří velkou část hranice mezi Německem a Polskem, zřejmě přispělo vícero látek. Podle agentury AP to včera uvedlo německé Ministerstvo životního prostředí.

"Pátrání po příčinách úhynu ryb v Odře stále nebylo ukončeno," řekl mluvčí ministerstva Andreas Kübler. "Zatím máme k dispozici několik organických a anorganických látek, které by (za úhyn) mohly být zodpovědné," dodal. "Zdá se, že jde o koktejl chemických látek," dodal s tím, že žádná z těchto látek zřejmě sama o sobě k úhynu ryb nevedla. "Stále je třeba předpokládat, že se jednalo o událost s více příčinami," doplnil mluvčí. Leklých ryb v Odře si poprvé všimli rybáři v jihozápadním Polsku koncem července, německé úřady ale uvedly, že je jejich polské protějšky oficiálně informovaly až ve druhém srpnovém týdnu. Polská vláda se snaží vypátrat viníky. Z řeky byly vyloveny desítky tun uhynulých ryb. Ministerstvo minulý týden oznámilo, že vzorky odebrané na měřicí stanici ve Frankfurtu nad Odrou v období od 7. do 9. srpna ukázaly vysokou koncentraci pesticidů. Podle něj však zjištěné množství těchto látek patrně nebylo pro ryby bezprostředně smrtelné. Polská ministryně Anna Moskwová uvedla, že Německo v souvislosti s pesticidy šíří "falešné zprávy". "V Polsku je látka testována a zjištěna pod kvantifikačním prahem, to znamená, že nemá žádný vliv na ryby a další druhy," napsala ministryně na twitteru. Uvedla také, že příčinou úhynu mohlo být i rozmnožení řas známých jako zlativky. Kübler uvedl, že Německo nikdy neřeklo, že polská strana je zodpovědná za používání pesticidů a že kvůli tomu uhynuly ryby.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down