23.04.2001 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úhyn včel zkomplikuje opylování

Zasažení asi 150 včelstev postřikem a následný úhyn včel na Břeclavsku zřejmě zkomplikuje v sezóně opylování ovocných stromů i dalších plodin v regionu. Jen v obci Kašnice se otrávilo počátkem dubna 80 včelstev s téměř 100procentním úhynem.

"Čtyři katastry jsou bez včel, opylování klesne, ale těžko říci o kolik," řekl to minulý týden ředitel Okresní agrární komory v Břeclavi Ladislav Sečkář. Podle předsedy okresní organizace Českého svazu včelařů (ČSV) v Břeclavi Karla Baťky případ vyšetřují policisté a vzorky nyní analyzuje Výzkumný ústav včelařský v Dole. "Údajně se jednalo o postřik řepky, ta ale nekvetla," uvedl Baťka. Chemikálii zřejmě do včelstev zanesl boční vítr, případně se dostala na rozkvetlé jiné rostliny, dodal. Průměrný počet jedinců ve včelstvu je podle odborníků zhruba 10 000 na jeden kilogram, přičemž nyní mají roje hmotnost kolem čtyř kilogramů. Cena za jedno včelstvo bez následných škod na produkci medu se pohybuje kolem 1300 korun. Až 85 procent zemědělských kultur, které nejsou samosprašné, přitom opylují včely.
Mírné zasažení vykázala i včelstva v Borkovanech a Velkých Hostěrádkách, doplnil Baťka. "Zkoumání vzorků potrvá asi měsíc" odhadl Jan Hnilička z hustopečského pracoviště Okresní veterinární správy v Břeclavi. Veterináři se však domnívají, že pokles opylení nebude tragický, jelikož do uvolněného prostoru nalétávají další včelstva. Na okrese Břeclav hospodaří zhruba s 9000 včelstvy asi tisíc členů Českého svazu včelařů. V celé České republice pracovalo loni 55 245 včelařů, kteří obstarali 540 023 včelstev. Celková tuzemská produkce medu dosáhla loni asi 7500 tun, při průměrném výnosu 13,8 kilogramu na včelstvo.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down