02.06.2009 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ukázali, co dovedou

Dvě zlaté medaile ze tří možných si z Evropského šampionátu zemědělské mládeže odnesli čeští reprezentanti. Soutěž se pořádá každoročně pod záštitou v té době probíhajícího předsednictví radě Evropské unie. Ministr zemědělství Jakub Šebesta proto vítězům slavnostně předal ceny nejen jako šéf českého agrárního resortu, ale také jako úřadující předseda rady ministrů zemědělství unie.

Ve třech disciplínách – floristika, zemědělská technika a rybářství – soutěžilo od 21. do 22. května celkem 120 studentů zemědělských škol z evropských zemí. Tvrdá klání proběhla na půdě tří českých škol. Vyšší odborná a Střední zemědělská škola v Benešovně u Prahy poskytla zázemí pro soutěž ve floristice, rybáři změřili své síly na Střední škole rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína v Třeboni a zemědělské dovednosti předvedli žáci na České zemědělské akademii v Humpolci.
V čem se soutěžilo Soutěžící ve floristice aranžovali květiny do nádoby pro výzdobu školy, poznávali rostlinný materiál z oboru květinářství, sadovnictví a herbologie a vázali svatební kytice tak, aby se hodily ke konkrétním svatebním šatům a určité nevěstě. Museli se také vyrovnat s tzv. překvapením. Zatímco ostatní úkoly znali žáci předem a mohli se tedy na ně připravit, u překvapení do poslední chvíle netušili, co je čeká.
Při prověřování dovedností v zemědělské technice žáci ukázali, jako zvládají ruční dojení, sekání kosou i odhadnout hmotnost hospodářských zvířat. Nechyběla ani jízda zručnosti s traktorem s vlekem.
Budoucí rybáři poznávali druhy sladkovodních ryb a soutěžili v jízdě na lodi s tyčkou a ve sportovním rybolovu.
Nejde o novinku Evropské šampionáty zemědělské mládeže pořádá asociace Europea International, jejímž členem je Česká republika od roku 2005. Národním koordinátorem pro asociaci je Vyšší odborná škola a střední zemědělská škola, Benešov. Europea International je mezinárodní organizace sdružující zástupce středních zemědělských škol a učilišť 27 členských zemí Evropské unie a Norska. Povinností státu, který předsedá Evropské unii je zorganizovat řádné zasedání této asociace. To se konalo od 19.do 23. května v hotelu v Golf Resort Konopiště. Hlavními tématy byla otázka jak zatraktivnit zemědělské školství a nové trendy ve vzdělávání zemědělské mládeže a odborné veřejnosti. Europea International pravidelně – jako doprovodnou akci ke svému zasedání - pořádá každoročně evropský šampionát zemědělské mládeže. Doposud se zaměřoval na vinařství a lesnictví. Česká republika jako pořadatelská země tuto tradici prolomila a letos se poprvé soutěžilo ve floristice, rybářství a zemědělské technice. Ivana Dobešová, ředitelka Vyšší odborné a Střední zemědělské školy v Benešovně a prezidentka české organizace Europea Czech Republic, jejíž škola byla garantem šampionátu, věří, že se v těchto disciplínách bude soutěžit i v dalších letech.
Uspěli ve floristice
• 3. místo: Felicia Wernwman a Caroline Jönsson z Hvilan Utbildning ze Švédska,
• 2. místo: Ann-Charlotta Pada a Corine Stenman z Yrkesakademin i Osterbotten z Finska,
• 1. místo: Kateřina Plavcová a Karel Košnar v VOŠ a SZŠ Benešov.
První v rybářství
• 3. místo: Hauke Keller a Hannes Fiedler z Berufliche Schulen Rendsburg z Německa,
• 2. místo: Pavel Hegedüs a Ondrej Sadloň ze Spojené školy Mošovce ze Slovenska,
• 1. místo: Adam Šimčák a Giglo Konstantin ze SOU lesnického a rybářského v Bzenci.
Zvítězili v technice • 3. místo: Jan van Dijk a Boudewijn Goed z Groenhorst college z Nizozemska,
• 2. místo: Joé Schweigen a Fränz Schlechter z Lycée Technique Agricole z Lucemburska,
• 1. místo: Simon Berg a Jesper Wiborg z Green Academy Aarhus z Dánska.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Děti jsou úžasná. U nás na BIO farmě v Domažlicích máme tři malé sviště, kterým je teprve 3,5 roku, ale snaží se nám pomáhat už v tak útlém věku. Jejich rodiče jsou totiž ředitelé farmy, tak není divu, že je k tomu vedou. Pamatuji si, že postýlka pro miminko s vybavením byla osazená různým zemědělským náčiním od narození.https://www.luceda.cz/postylka-s-kompletni-vybavou/

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down