Ukončené soudní vyrovnání zvedlo Zetoru zisk

Díky ukončenému soudnímu vyrovnání vykázala a. s. Zetor za minulý rok zisk ve výši 3,25 miliardy korun. Ten se podle rozhodnutí akcionářů na valné hromadě použije na úhradu ztrát minulých let, které činí 2,24 miliardy korun. Ze zbylé částky zisku bude ještě do rezervního fondu přiděleno asi 414 milionů Kč a více než jedna miliarda zůstane jako nerozdělený zisk.

Soudní vyrovnání a mimořádná účetní závěrka spojená se vstupem nového vlastníka do Zetoru ovlivnila hospodaření velmi výrazně. Po očištění od těchto mimořádných vlivů totiž představuje hospodářský výsledek podniku za minulý rok ztrátu 229,2 milionu korun. Přitom za druhé pololetí, kdy již českého výrobce traktorů převzala slovenská společnost HTC holding, byla ztráta jen asi 40 milionů Kč. Od loňského září do listopadu pak byl dokonce podle zprávy představenstva vytvořen zisk 43 milionů.
Mimořádná účetní závěrka spojená s inventurou majetku zhoršila i loňské provozní hospodaření Zetoru. Provozní ztráta za rok 2002 činila 991 milionů korun a byla meziročně horší o 587 milionů. Na tomto výsledku se však podepsal i nepříznivý vývoj kurzu koruny vůči euru a dolaru, když jen za první pololetí loňského roku představovaly kurzové ztráty částku 62 milionů korun. Jak uvedl prezident Zetoru Vratislav Goj, za celý rok představovaly tyto ztráty zhruba 100 milionů korun.
Tržby brněnské společnosti loni meziročně klesly z 2,9 na 2,77 miliardy korun. Zetor prodal 4229 kusů traktorů, 1075 motorů, 924 tun výkovků a náhradní díly za 267 milionů korun. S výjimkou traktorů, kterých se v roce 2001 prodalo 3456, se prodeje ostatních produktů proti roku 2001 snížily.
Naprostou většinu traktorů podnik vyváží. Mezi největší exportní teritoria firmy patří Polsko, kde je podle Goje Zetor jedničkou na trhu. Následují USA, Chorvatsko, Irsko, Velká Británie, Maďarsko a Brazílie. Produkce podniku směřovala kromě ČR do 28 zemí pěti kontinentů. Na tuzemském trhu Zetor loni prodal 212 strojů, což je asi pětinový podíl na trhu.
Valná hromada Zetoru kromě loňského hospodaření a rozdělení zisku také potvrdila ve funkcích dva členy dozorčí rady, a to Alexandra Károlyiho a Ivonu Vavrovou. Akcionáři také schválili změnu stanov společnosti. Ty prošly rozsáhlou změnou, aby měly podobu obvyklou ve firmách holdingu HTC. Mezi nejvýznamnější změny ve stanovách patří upravení pravomocí představenstva a dozorčí rady ve prospěch rady, prodloužení funkčního období dozorčí rady ze tří na pět let nebo zrušení funkce generálního ředitele.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *