Ukrajina apeluje na sousední země, aby zrušily zákaz dovozu jejího obilí

Kyjev vyzval Slovensko, Polsko, Maďarsko a Rumunsko, aby v pátek zrušily zákaz dovozu ukrajinského obilí. Má totiž vypršet embargo, které tyto země se svolením Evropské komise zavedly s cílem zajistit výhodnější podmínky vlastním zemědělcům. Varšava, Bratislava a Budapešť nicméně upozornily, že hodlají zákaz prodloužit, a Rumunsko uvedlo, že se bude řídit rozhodnutím Evropské komise.

Podle Kyjeva nemá embargo opodstatnění a nahrává Rusku, které na světovém trhu ve vývozu obilí Ukrajině konkuruje. S odvoláním na vyjádření mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničních věcí Oleha Nikolenka o tom informovala ukrajinská agentura Unian.

zrno pšenice

Vliv na evropský trh

Ukrajinské obilí není na evropském trhu destabilizujícím prvkem a problémy zemědělců v zemích EU je potřeba řešit jinak než zákazem ukrajinského dovozu, míní ukrajinské ministerstvo zahraničí.

"Nehledě na zákaz Evropské komise a dlouhou absenci dovozu ukrajinského obilí se problémy slovenských, polských, rumunských a maďarských zemědělců nevyřešily. Je především potřeba, aby vlády nalezly národní řešení, ale určitě ne na úkor Ukrajiny, která čelí omezením," uvedl mluvčí ministerstva.

Asociační dohoda

Nikolenko doplnil, že embargo je podle Kyjeva "v podstatě" protiprávní, protože porušuje podmínky asociační dohody mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Poukázal, že Rusko se na rozdíl od Ukrajiny s podobnými omezeními nepotýká. "Pro něj na unijním trhu omezení nejsou. Snížení dodávek ukrajinského obilí znamená pro Rusko možnost získat více peněz na válku proti Ukrajině," podtrhl také mluvčí ukrajinské diplomacie.

Embargo zavedlo v květnu vedle výše zmíněných zemí také Bulharsko. Bulharský parlament rozhodl, že embargo po 15. září neprodlouží.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down