Polsko kvůli obavám o své farmáře nezruší zákaz dovozu ukrajinského obilí

 Varšava v pátek nezruší embargo na dovoz ukrajinského obilí, protože by to poškodilo polské zemědělce. Oznámil to dnes polský premiér Mateusz Morawiecki. Na stanovisko Evropské unie se ohlížet nechce.  "Polsko nedovolí, aby nás zaplavilo ukrajinské obilí," uvedl Morawiecki na sociální síti X, dříve známé jako twitter. "Bez ohledu na to, jaké bude rozhodnutí bruselských úředníků, naše hranice neotevřeme," dodal.

Evropská komise v květnu povolila Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovensku zakázat na svém trhu prodej ukrajinského obilí, zejména pšenice, dále kukuřice, řepkového semene a slunečnicových semen, tranzit do dalších zemí ale není omezen. Zákaz měl skončit 15. září.

Dovoz obilí a další zemědělské produkce z Ukrajiny Varšava zakázala 

Morawiecki oznámení zveřejnil krátce předtím, než měl o této záležitosti jednat jeho kabinet. Na pořad jednání má zákaz vývozu ukrajinského obilí a dalších zemědělských plodin přijít také v Evropském parlamentu, připomíná agentura AP. Evropský komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski, který je bývalým polským ministrem zemědělství, dnes uvedl, že usiluje o prodloužení embarga. Polsko posílá sousední Ukrajině vojenskou a humanitární pomoc v boji proti ruské invazi. Po protestech polských zemědělců však Varšava dovoz ukrajinské zemědělské produkce nekompromisně zakázala. Polsko se nachází uprostřed kampaně před parlamentními volbami 15. října. Zemědělci patří mezi časté voliče Morawieckého strany Právo a spravedlnost (PiS).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down