Ukrajina může kvůli záplavám přijít o několik milionů tun úrody

Ukrajina by mohla kvůli záplavám způsobeným zničením Kachovské přehrady na jihu země přijít o několik milionů tun úrody. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ukrajinského ministerstva zemědělství.

"Bez zdroje vody není možné pěstovat zeleninu. Obilí a olejnatá semena se budou pěstovat s využitím extenzivního modelu s nízkými výnosy," uvedlo ministerstvo. Jak dodalo, zničení přehrady vedlo k zaplavení desítek tisíc hektarů zemědělské půdy na jihu Ukrajiny. Až 500 000 hektarů půdy se bez zavlažování může proměnit v "poušť".
Hráz obří Kachovské přehrady se protrhla v úterý ráno a od té doby voda zaplavila rozsáhlé území na dolním toku řeky Dněpr. Ukrajinské i Ruskem dosazené úřady v okupované části Chersonské oblasti přinutila k vyhlášení evakuace stovek obyvatel. Kyjev a Moskva se ze zničení přehrady viní navzájem. Jak dnes uvedl šéf Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin, voda zatopila plochu o rozměru asi 600 kilometrů čtverečních.
Podle ukrajinského ministerstva bude nyní potřeba zaplavenou půdu důkladně posoudit. Ve většině případů bude potřeba využít speciální metody obnovy půdy. V postižené oblasti se pěstovala zejména zelenina, melouny, obilí a olejnatá semena.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down