Ukrajina navrhla zmírnění zákazu dovozu vepřového z České republiky

Ukrajina navrhla zmírnění zákazu dovozu živých prasat, vepřového a výrobků z něj z České republiky. Zákaz platí kvůli výskytu afrického moru prasat, bez změny mezinárodních veterinárních osvědčení ale zmírnění není možné, sdělil dnes mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Vedle Ukrajiny zavedlo již dříve zákaz dovozu Rusko.

Ukrajina podle Vorlíčka nyní mimo jiné navrhla, že by povolila dovoz produktů, u kterých byl virus zpracováním zničen. Rovněž by povolila dovoz z oblastí České republiky, kde se africký mor prasat nevyskytuje. Kvůli tomu by se ale musely změnit veterinární certifikáty, což se nestalo. "V současné době tedy stále platí zákaz vývozu prasat divokých i domácích a dalších souvisejících komodit z ČR na Ukrajinu," dodal mluvčí. Kdy by mohly být změny v certifikátech hotové, není zatím podle mluvčího jasné. V loňském roce se podle údajů Českého statistického úřadu na Ukrajinu vyvezla živá prasata za 1,1 milionu korun, konzervy za 16,7 milionu korun a salámy a další uzeniny za 4,6 milionu. Zákaz se dotýká například společnosti Hamé, která má závody právě na Zlínsku, kde se mor prasat u divočáků potvrdil.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down