26.09.2023 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ukrajinské obilí by se mohlo přepravovat pod vratnou kaucí

Státy V4, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko chtějí vyzvat Evropskou komisi, aby zavedla vratnou kauci na export ukrajinského obilí. Kauce má přimět obchodníky, aby nenechávali ukrajinskou zemědělskou produkci na evropském trhu. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Marek Výborný po dnešním jednání s resortními kolegy ze států V4 ve Znojmě.

Kauci by mohli obchodníci dostat zpět, jakmile ukrajinské komodity opustí Evropu přes pobaltské či polské přístavy. Výborný také řekl, že nadále preferuje řešení distribuce obilí z Ukrajiny na evropské úrovni.

Jednali i  s ukrajinským ministrem zemědělství

Se zástupci ministerstev zemědělství a rozvoje venkova států V4 se dnes spojil také ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj, aby informoval o ukrajinském akčním plánu na zajištění tzv. koridoru solidarity pro vývoz ukrajinského obilí do zemí mimo Evropskou unii. Podle Výborného je zřejmé, že zajištění koridorů je nákladné a Evropská unie by se měla na financování koridorů podílet, zároveň by se měla aktivně věnovat také jejich kontrole.

Středoevropské státy řešily už na jaře problém s tím, že obilí z Ukrajiny, určené pro chudší regiony Asie a Afriky zůstává u nich a výrazně deformuje trh. Nyní se problém vrátil.

Ukrajinské obilí směřovalo před válkou s Ruskem námořní cestou ve velkém mimo Evropu, avšak ruská agrese a blokáda přístavů v Černém moři tuto cestu významně zkomplikovala. Proto se postupně začalo vozit obilí po železnici z Ukrajiny na západ. Na jaře vyvstal problém, že část obilí zůstávala v EU a neputovalo tam, kam původně mělo. Proto pod záštitou Evropské komise zavedly na jaře Slovensko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Polsko zákaz dovozu obilí a dalších zemědělských produktů. Předminulý týden EU oznámila, že zákaz neprodlouží, načež se Polsko, Slovensko a Maďarsko ozvaly, že dovoz zakážou individuálně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down