18.07.2022 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ukrajinský zemědělský export v červnu stoupl díky vyšším dodávkám po Dunaji

Ukrajinský zemědělský export v červnu stoupl na 2,5 milionu tun z květnových 1,7 milionu tun, a to díky vyšším dodávkám prostřednictvím přístavů na řece Dunaj. Uvedl to podle agentury Reuters ukrajinský ministr dopravy Oleksandr Kubrakov.  Ukrajina je předním světovým vývozcem obilí a rostlinných olejů. Před ruskou invazí země vyvážela až šest milionů tun obilí měsíčně.

Válka narušila dodávky přes námořní přístavy, které dříve zajišťovaly většinu exportu. Ukrajina se tak musela zaměřit na vývoz po železnici a přes malé přístavy na Dunaji.

"Od března se nám podařilo zvýšit dodávky přes přístavy na Dunaji na jeden milion tun," uvedl Kubrakov. Dodal, že tyto dodávky by se měly ještě zvýšit, a to díky otevření další části delty Dunaje pro plavbu.

Zprovoznění kanálu Bystre, který spojuje hlavní rameno delty Dunaje s Černým mořem, umožnilo opětovné dobytí nedalekého Hadího ostrova ukrajinskými silami. Lodě mohou kanál využít při plavbě do ukrajinských říčních přístavů Izmajil, Reni a Usť-Dunajsk. První loď od počátku války proplula kanálem 9. července.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down