15.06.2012 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Uložené pokuty klesly

Státní veterinární správa (SVS) loni uložila pokuty za 11,1 milionu korun, což bylo zhruba o tři miliony méně než o rok dříve, uvedl mluvčí SVS Josef Duben. Hlavním důvodem poklesu vybraných pokut není podle Dubna omezení veterinárního dozoru z důvodu rozpočtových úspor. Zlepšuje se prý veterinární dozor i systém vnitřní kontroly výrobců, čemuž pomáhá také medializace zjišťovaných prohřešků.

Ve správních řízeních zahájených z podnětu veterinářů bylo loni vydáno 337 rozhodnutí o pokutě a 145 blokových pokut. V roce 2010 se suma pokut pohybovala kolem 14 milionů Kč. Mezi nejčastější přestupky v loňském roce podle Dubna patřilo špatné značení potravin, nedodržení skladovací teploty,či uvádění klamavých údajů na obale. "Jistý pokles v uložených pokutách za rok 2011 proti letům předchozím lze jednoznačně přičíst stále zlepšující spolupráci dozorovaných subjektů s orgány státního veterinárního dozoru," uvedl Duben. "Ukazuje se, že si výrobci a zpracovatelé dobře uvědomují, že 'boj o zákazníka' začíná v branách jejich závodů či hospodářství," dodal.
Tak jako jiným úřadům státní správy, ani SVS se v posledních letech nevyhýbá šetření a snižování počtu zaměstnanců. Od roku 2008 do loňska počet zaměstnanců klesl o více než 250 na 1315. Snižování má pokračovat také letos. Úřad v rámci úspor zároveň od ledna změnil svou strukturu. Krajské veterinární správy jsou nově řízeny přímo z pražského ústředí
Resort vedený ministrem zemědělství Petrem Bendlem v současnosti prochází rozsáhlou transformací. Ještě loni v něm působilo 25 organizací, do budoucna by měl jejich počet být redukován na pět až šest. SVS by se v rámci změn měla spojit s pěti Státními veterinárními ústavy a Českou plemenářskou inspekcí.
Již dříve SVS uvedla, že loni vrátila zpět do zahraničí 181,5 tuny živočišných výrobků, u kterých zjistila nedostatky v kvalitě či značení. Na tuzemský trh nebylo vpuštěno zejména drůbeží maso z Polska, Francie a Německa, na které ve statistikách vrácených produktů připadlo 148 tun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down