Úložišti rostlinných semen na Ukrajině hrozí zánik

Velkému úložišti rostlinných semen hrozí na Ukrajině zánik, nachází se totiž blízko bojiště. Znamenalo by to zničení genetického kódu téměř 2000 plodin. Podle neziskové organizace Crop Trust, kterou zřídila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), se riziko vyostřilo začátkem května, když bylo poškozeno výzkumné zařízení poblíž ukrajinské národní banky semen.

Toto zařízení i banka semen sídlí v Charkově, druhém největším městě Ukrajiny, které leží na severovýchodě země a intenzivně ho bombardují ruské sily.
Organizace Crop Trust uvedla, že zmíněné výzkumné zařízení bylo zasaženo, ale s odkazem na bezpečnostní důvody odmítla uvést podrobnosti. Co se týká ukrajinské banky semen, která je desátá největší svého druhu na světě, pouze čtyři procenta semen byla zálohována.
"Úložiště semen jsou pro lidstvo jakousi životní pojistkou. Poskytují suroviny pro šlechtění nových odrůd rostlin odolných vůči suchu, novým škůdcům, novým chorobám a vyšším teplotám," řekl agentuře Reuters Stefan Schmitz, který vede organizaci Crop Trust. "Pokud by byla ukrajinská banka semen zničena, byla by to tragická ztráta," dodal.
Vědci se spoléhají na rozmanitý genetický materiál, který banky osiv uchovávají, aby mohli vyšlechtit rostliny, které jsou schopny odolávat klimatickým změnám nebo chorobám. Tato zařízení nabývají s ohledem na extrémy počasí na důležitosti kvůli zajištění dostatečné produkce potravin pro 7,9 miliardy obyvatel planety.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down