25.07.2005 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unie asi zmírní přístup k BSE

Přísná opatření Evropské unie, která dělají vrásky chovatelům i provozovatelům jatek, se možná v dohledné době zmírní. Naznačuje to dokument, jenž Evropská komise přijala minulý týden a v němž zvažuje další možný postup proti přenosným spongiformním encefalopatiím, zejména BSE skotu a scrapii ovcí a koz.

Dokument označený jako roadmap (tedy zhruba plán cesty) poskytuje nástin možných budoucích změn v opatřeních Evropské unie v boji proti přenosným spongiformním encefalopatiím (TSE), a to v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu. Důvodem, proč se komise začala touto záležitostí zabývat není jen tlak některých členských států na zmírnění určitých opatření (např. ČR dlouhodobě žádá o zúžení kohorty zvířat, která je nutné porazit při prokázání onemocnění). Zejména ji k tomu vedl významný pokles v počtu pozitivních případů BSE diagnostikovaných v EU, který je možné pozorovat v posledních několika letech. Komise jej přičítá právě tomu, že unie zavedla velmi přísná opatření na vymýcení této choroby. Přestože zmíněný dokument zvažuje změny a zmírnění některých opatření, zůstává samozřejmě i nadále jasnou prioritou bezpečnost potravin a ochrana zdraví konzumentů. "Unie udělala obrovský krok ve svém boji proti BSE a stálý pokles počtu případů je svědectvím, že přísná komplexní opatření EU na potlačení této choroby byla na místě," prohlásil Marko Kyprianou, komisař pro ochranu zdraví a spotřebitele. Zároveň ujistil, že komise nechce zastavit monitoring choroby u porážených i uhynulých zvířat. Žádné změny opatření podle něj neovlivní základní cíle, jimiž je vymýcení tohoto onemocnění a ochrana spotřebitelů. Dokument je podle něj jen ohlasem na pozitivní vývoj v nákazové situaci v EU.
Výrazný pokles diagnostikovaných onemocnění ilustrují výsledky monitoringu (viz tab). V loňském roce bylo v celé evropské pětadvacítce pouze 850 případů BSE, ve srovnání s 2129 nemocnými kusy v roce 2002 v původní evropské patnáctce. Roky narození pozitivně diagnostikovaných zvířat naznačují, že nejvíce kusů se nakazilo krmivem v letech 1994 až 1995. Po zákazu zkrmování masokostní moučky přežvýkavci se projevil pokles. Další snížení předpokládané po úplném zákazu přidávání masokostní moučky do krmiv všech hospodářských zvířat (tedy i prasat a drůbeže) v roce 2001, který měl zamezit možné kontaminaci krmiv pro přežvýkavce, bude možné čekat v následujících letech. Vzhledem k inkubační době choroby se efekt tohoto opatření nemohl zatím náležitě projevit.
Monitoring také ukázal, že průměrný věk pozitivně diagnostikovaných kusů mezi zvířaty poráženými na normálních jatkách (tedy považovanými za zdravé) vzrostl mezi roky 2001 a 2004 z 76,2 měsíců na 95 měsíců. Průměrný věk těchto zvířat v nových členských státech je 79,9 měsíců. I z toho komise usuzuje, že k infekci došlo před přijetím přísných opatření unie.
Možné změny
Dokument nastiňuje možné změny, které by unie mohla v budoucnu přijmout v oblastech, jako je odstraňování specifického rizikového materiálu (SRM), zákaz zkrmování masokostních mouček a monitoringové programy. Bude sloužit jako základ pro diskusi s členskými státy, Evropským parlamentem a ostatními zainteresovanými stranami.
Specifický rizikový materiál
Za specifický rizikový materiál (SRM) se u skotu považuje lebka, včetně mozku a očí, mandle a mícha skotu staršího 12 měsíců a střeva počínaje dvanáctníkem po konečník skotu všech věkových kategorií.
U ovcí a koz jde o lebku, včetně mozku a očí, mandle a míchu jedinců starších 12 měsíců nebo těch, kteří mají prořezané trvalé řezáky, a dále slezinu ovcí a koz všech věkových kategorií.
Zpracovatelé také nesmějí separovat maso z kostí skotu, ovcí a koz.
Dokument upozorňuje, že jakékoliv zmírnění tohoto opatření musí být vědecky odůvodněno. Upozorňuje však na to, že koncem letošního dubna Evropský úřad pro bezpečnost potravin vyjádřil svůj názor, že by věkový limit zvířat, z nichž je nutné odstranit nervovou tkáň, mohl vzrůst z 12 na 21 nebo dokonce 30 měsíců. Vycházel přitom z velmi řídkého počtu případů BSE diagnostikovaného u mladých kusů.
Zákaz zkrmování
Jednou z možností zmírnění tohoto opatření je přidávání rybí moučky do krmiv pro přežvýkavce. Touto otázkou by se měl letos zabývat Evropský parlament (zatím je povolena jen do krmiv pro monogastry, tedy drůbež a prasata).
Další možností, která by se měla v budoucnu zvažovat, je používání masokostních mouček do krmení pro monogastry. Na vyhodnocení vědeckého odhadu rizika závisí také budoucí osud dnes platného zákazu používání loje do krmiv či potravin.
Monitorovací programy
Skot: Dnes se testují všechna riziková zvířata starší 24 měsíců (uhynulé a nutně poražené kusy a zvířata s klinickým příznaky)a všechen skot porážený na normálních jatkách ve stáří nad 30 měsíců (to je celkem deset milionů kusů za rok). Autoři dokumentu k tomu poznamenávají, že náklady, které se v roce 2002 vynaložily na jeden pozitivní případ ve skupině zvířat ve stáří 30 až 35 měsíců činily 302 milionů eur.
Malí přežvýkavci: Aktivní monitorovací program zavedla EU na začátku roku 2002. Testovalo se deset tisíc ovcí a stejný počet koz na členský stát. Šlo o zvířata starší než 18 měsíců. Ve většině členských států se testovaly všechny porážené kozy. Ojedinělým případem bylo BSE u kozy narozené v roce 2000 a poražené ve Francii v roce 2002. Tato diagnóza se po dlouhém vědeckém posuzování potvrdila až na počátku letošního roku. Pokud se dalším sledováním ukáže, že šlo skutečně o výjimečný případ, bylo by možné testování malých přežvýkavců v budoucnu omezit.
TSE u vysoké zvěře: Zatím se v EU nepředpokládají žádná opatření, která by se týkala TSE těchto zvířat. Doposud se totiž nepotvrdilo, že by se toto onemocnění v unii vyskytovalo. Výzkum, který se bude tomuto problému věnovat, se má rozběhnout začátkem příštího roku.
Kategorizace zemí podle rizika BSE
Kritéria používaná pro tuto kategorizaci by se měla zjednodušit a nové závěry z ní by se měly objevit do poloviny roku 2007. Vycházet se bude asi ze tří kategorií schválených na jednání Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) letos v květnu. Ty země dělí na:
— zanedbatelným rizikem BSE,
— kontrolovaným rizikem BSE,
— nedefinovaným rizikem BSE.
Otázky kohorty
U skotu je podle zmíněného dokumentu cílem zastavit nebo oddálit bezprostřední porážení a likvidaci celé kohorty. Přitom je o dva typy zvířat, tedy kohortu potomků a kohortu jedinců, kteří dostávali stejnou potravu. Záměrem je oddálit likvidaci zvířat až na konec jejich produktivního věku, jak předpokládá OIE, nebo dovolit využít poražená zvířata v lidském potravním řetězci (tedy na výrobu potravin), pokud se při jejich testování prokáže, že nejsou nakažena BSE. Rozhodnutí, jak postupovat, patrně unie ponechá na členském státu. Uvolnění tohoto opatření nesleduje pouze ekonomické hledisko, ale také sociální aspekty, které vybíjení celých stád pro zemědělce a pracovní příležitosti na venkově znamená. Pro zmírnění tohoto přísného opatření mluví i statistika. V roce 2003 se v EU porazilo a testovalo celkem 25 747 jedinců v kohortách, z nich bylo na BSE pozitivních jen deset kusů. Loni se BSE prokázalo pouze v pěti případech z celkem 16 471 zvířat poražených v rámci kohorty. Celkem je tedy za zmíněné dva roky výsledek testování zvířat v kohortě 15 pozitivních BSE ku 42 202 zdravým kusům.
Dlouhodobý výhled
Komise předpokládá, že v dlouhodobém výhledu, tedy v letech 2009 až 2014, by se mohla opatření na ochranu proti BSE dále zjednodušit, a to v souladu s novými technologiemi a novými vědeckými poznatky. Pokládá za možné zúžení seznamu tkání SRM, stejně tak by se mohl zmenšit rozsah monitorování. Pokud se v té době bude BSE vyskytovat pouze u kusů starších deseti let, je možné, že se tato zvířata vůbec vyloučí z lidského i zvířecího potravního řetězce (nebudou se tedy moci použít ani na výrobu potravin, ani krmiv). Komise také předpokládá, že již bude existovat test BSE pro živá zvířata, na jehož základě se budou stáda certifikovat stejně, jako je tomu v případě tuberkulózy nebo brucelózy. Předpokládá se také, že u malých přežvýkavců, zejména koz by se v chovu využila genetická rezistence na TSE.
Horší alternativa
Dokument počítá i s horší alternativou, při níž by se najednou doposud příznivý vývoj daný klesajícím počtem pozitivních případů TSE zvrátil. Pokud by tento nepříznivý vývoj nastal jen v některých členských státech, pak by přísná opatření platila jen v nich a nepoškozovala by země, v nichž se BSE nevyskytuje nebo je na ústupu. Pokud kontrola malých přežvýkavců potvrdí, že se v jejich populaci onemocnění vyskytuje ve větší míře, bude nutné přijmout přísná opatření, včetně testování všech porážených kusů. Seznam tkání SRM se v nejhorším scénáři může změnit v úplnou likvidaci těl koz a ovcí. Pokud se v šetření plánovaném na příští rok potvrdí TSE u vysoké zvěře, bude nutné odstraňovat a likvidovat SRM i z těl těchto zvířat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down