Unie by měla v produkci biopaliv spoléhat na své zdroje

Evropská unie by při produkci biopaliv měla spoléhat především na vlastní zdroje. Upozorní na to na jednání ministrů zemědělství EU Česká republika společně se Slovenskem, Polskem a Bulharskem. Země ve společné deklaraci zdůrazní, že podporují všechny kroky, které povedou k vyššímu využívání zemědělských nepotravinářských produktů a zbytků, třeba po výrobě krmiv, či lesní biomasy k výrobě především pokročilých biopaliv.

Další používání biopaliv je jednou z cest, které mohou země EU využít při plnění cílů souvisejících se snahou snižovat emise skleníkových plynů. Do konce příštího roku se ČR zavázala snížit tyto emise v dopravě o šest procent proti roku 2010 a také k tomu, že desetina energie v dopravě bude pocházet z obnovitelných zdrojů, tento podíl pak má do roku 2030 dál růst. "Souhlasíme s potřebou rychlého uskutečnění potřebných kroků k vytvoření příznivého prostředí pro používání paliv s vyšším podílem obnovitelné energie zemědělského původu, jako je E10, ve snaze dosáhnout klimatických cílů a snížit energetickou závislost," uvádí deklarace. Nejpozději v roce 2020 by se podle ní E10 - tedy palivo s vyšším obsahem biosložky - měl stát společným a jediným standardem v této čtveřici zemí, což by jim mělo umožnit příslušné cíle dodržet. Dodavatelé pohonných hmot nyní musí přimíchávat povinně alespoň 4,1 procenta biosložky do benzínu a šest procent do nafty. Česká vláda počátkem dubna odmítla poslanecký návrh, který by tuto povinnost rušil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Staci jeden vetsi vybuch sopky, aby prekonal 1000 let setreni CO2, politici si hraji na bohy ridici klima na zemi, ale i kdybychom spalii vsechny foslini zdroje na zemi, nic se nestane, kolobeh mezi atmosferou a oceany je tak obrovsky, ze lidi nehraji roli, cina to dobre vi, proto na to kasle a zveda produkci ohodne rychleji nez co cela evropa hloupe usetri.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down