25.07.2002 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unie chce omezit chemii

Evropská komise oznámila, že od července příštího roku bude zakázáno používat v Evropské unii dalších 320 druhů pesticidů, chemických prostředků užívaných především v zemědělství na ochranu rostlin, organických materiálů, krmiv a potravin. Cílem komise je postupně zakázat všechny pesticidy, které mohou být nebezpečné pro životní prostředí nebo pro lidské zdraví.

Komise vyzvala obchodníky a uživatele pesticidů, aby se u úřadů ve svých zemích informovali, které pesticidy budou staženy z trhu, a nedělali si zásoby brzy nepoužitelných prostředků. Pokud jde o ostatní pesticidy, budou výrobci muset do května 2003 předložit národním a unijním orgánům pro bezpečnost potravin podrobné zprávy o jejich složení, užívání a vlastnostech. Komise brzy zakáže dalších nejméně 150 pesticidů. Doufá, že s pomocí odborníků bude s to do konce roku 2008 rozhodnout o míře škodlivosti všech pesticidů a snížit jejich počet oproti roku 1993 o více než 60 procent. Dosud jich bylo staženo z unijního trhu jen 20. V některých členských zemích bude povoleno krátkodobé používání jinak zakázaných pesticidů, které jsou zatím nenahraditelné při péči o některé plodiny a jejichž omezené použití nebude představovat zvláštní riziko. "Pesticidy představují rizika pro lidské zdraví a životní prostředí. Svědčí o tom i to, co se nyní stalo v Německu, kde se v potravinách nalezl nitrofen, rakovinotvorný herbicid, který je zakázáno prodávat. Komise se snaží, aby zemědělství bylo méně závislé na pesticidech, především na těch nejnebezpečnějších, tím, že se budou nahrazovat méně škodlivými prostředky," uvedla členka EK pro životní prostředí Margot Wallströmová. Zveřejnila prohlášení, které schválila EK a které vysvětluje novou strategii komise vůči pesticidům s cílem lépe chránit spotřebitele a životní prostředí v EU při udržení dobrých zemědělských výnosů. Vedle posilování kontrol používání a distribuce pesticidů a zakazování jejich nejškodlivějších druhů se komise zavazuje podporovat zemědělskou produkci, která je s to se obejít bez pesticidů nebo jich potřebuje omezené množství. Vyzývá také k široké diskusi všech zainteresovaných subjektů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down