Unie chce podle ministra zemědělství více podporovat moderní technologie a postupy

Evropská unie chce více podporovat rozvoj moderních technologií a postupů v zemědělství. Půjde například o využití navigačních zařízení, dronů nebo genomických technik, což by mělo přispět ke zvýšení produkce potravin a omezení negativních vlivů klimatických změn. Evropská komise by k tomu měla vypracovat návrh předpisů pro nové postupy ve šlechtitelství rostlin. Po dnešním neformálním jednání ministrů zemědělství zemí EU v Praze to řekl český ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Ministři budou na konci září jednat také o rozšíření koridorů pro převoz obilí z Ukrajiny.

Ministři členských zemí EU se podle Nekuly dnes shodli na nutnosti většího využití inovací a vědeckých objevů v zemědělství. Unie proto bude podporovat využití moderních technologií, jako jsou chytré navigace, drony, meteostanice a další zařízení. Podle českého ministra by měly pomoci šetřit nejen náklady zemědělců, ale také vodu nebo hnojiva. "Možná nastal čas na přehodnocení některých tradičních přístupů v produkci potravin ve prospěch nových moderních technik," dodal český ministr. Rada EU se zabývala také novými postupy, jako jsou například genomické techniky, při nichž se mění genom organismu. Techniky mají zlepšovat výživové vlastnosti plodin a zároveň snížit potřebu využívání pesticidů a jiných látek. "Nutně potřebujeme plodiny odolné proti suchu, mrazům, chorobám a škůdcům, které vyžadují méně pesticidů a umělých hnojiv," řekl český ministr. Zdůraznil, že nové metody by měly pomoci i s přístupem k půdě a okolnímu životnímu prostředí. Nekula v této souvislosti upozornil, že k tomu bude nutné změnit zastaralý legislativní rámec v Evropě. Komise by proto měla vypracovat návrh předpisů pro nové postupy ve šlechtitelství rostlin. K jednání ministrů zemědělství byli dnes přizváni také jejich protějšci z Ukrajiny, Gruzie a Moldavska. Evropští ministři se po jednání s nimi dohodli na nutnosti rozšířit koridory pro převoz obilí zejména z Ukrajiny, která čelí ruské invazi, do dalších zemí. Rada EU o tom bude podle Nekuly jednat 26. září v Bruselu. Eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski k tomu doplnil, že v srpnu se z Ukrajiny vyvezlo 4,5 milionu tun obilí, z toho tři miliony tun se dopravily přes pozemní koridory, takzvané trasy solidarity.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down