09.05.2005 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unie plánuje jednotné mýtné

Rada ministrů dopravy EU jednala o navrhované změně směrnice č. 1999/62 o mýtném pro nákladní automobily. Dospěla ke kompromisnímu návrhu, který vytváří rámec pro placení mýtného pro kamiony nad 3,5 tuny. Výše mýtného bude záviset na několika faktorech, např. na míře znečištění ovzduší projíždějícím kamionem a také na denní době, ve které po dálnici pojede.

Výtěžek z vybraného mýtného by měl sloužit k financování výstavby a údržby dopravní infrastruktury. Pro kamiony, které často dálnice používají, bude zaveden systém slev, a to až do výše 13 procent mýtného. Naopak některé dálniční úseky - např. horské průsmyky, bude možné zpoplatnit s přirážkou až 25 procent. Podle nové směrnice budou moci členské státy EU zvýšit cenu jednodenní dálniční známky pro vozidla nad 3,5 tuny z 8 na 11 eur. Návrh není definitivní, protože ještě jde do druhého čtení v Evropském parlamentu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 18MB (3.6% of 500MB)