20.01.2009 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unie podpoří producenty mléka

Evropská unie podpoří producenty mléka, kteří se potýkají s poklesem výkupních cen. V Bruselu se na tom včera dohodli ministři zemědělství EU. Evropská komise 1. března spustí nákupy másla a sušeného odstředěného mléka za předem dohodnuté ceny. Celý program by měl trvat do srpna.

"Už teď je ale zřejmé, že navržených 30 tis. tun másla a 109 tis. tun sušeného mléka se brzy naplní, a komisařka proto už teď deklarovala připravenost podpořit trh s mlékem i nad tyto kvóty," sdělila
Tereza Dvořáčková, tiskjová mluvčí MZe pro předsednictví EU. Kromě intervenčních nákupů bude unie dotovat nejen vývoz másla a sušeného odstředěného mléka, ale i sušeného plnotučného mléka a sýrů.
Gandalovič, který setkání ministrů zemědělství EU předsedal, před třemi týdny českým farmářům přislíbil, že v rámci českého předsednictví navrhne Evropské unii zavedení dotací na vývoz mléka a mléčných výrobků do třetích zemí a intervenční výkupy ze strany státu za dohodnutou cenu.
Podle ministra zemědělství není možné nechat producenty mléka padnout. "Produkce mléka je podstatně složitější a ty dopady by mohly být nevratné, na rozdíl od jiných sektorů, kde je ta reakce na vývoj na trhu o něco flexibilnější," doplnil. S jeho názorem souhlasí i eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischer-Boelová, podle níž se producenti mléka nachází v extrémně složité situaci.
"Je to první významný pozitivní krok," uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba, podle něhož by intervence na trhu s mlékem měla skutečně zastavit propad výkupních cen komodity.
"Podporu by měl dostat pouze ten, kdo platí určitou minimální farmářskou cenu za mléko," míní ale Veleba. V případě, že by minimální cena nebyla stanovena, vedly by intervenční nákupy podle něj pouze k vylepšení ekonomické situace zpracovatelů, problém nízkých výkupních cen by zůstal nevyřešen.
Světový trh s mlékem v současné době stagnuje. U nás jsou výkupní ceny mléka o třetinu nižší než před rokem. Náklady na výrobu jednoho litru mléka se podle zemědělců v současné době pohybují kolem osmi korun,ale v prosinci od nich vykupovali zpracovatelé litr za cenu pod sedmi korunami. Podle Veleby se nyní v ČR vykupuje mléko za nejnižší ceny v EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down