28.02.2001 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unie pomůže chudým zemím

V pondělí 26.února schválili ministři obchodu Evropské unie soubor opatření, který do roku 2009 umožní všem produktům, s výjimkou zbraní, ze čtyřiceti osmi nejchudších zemí světa přístup na trhy EU. Iniciativa nesoucí název “Vše kromě zbraní” (“Everything But Arms”, EBA) byla schválena poté, co Komise rozhodla, že umožní postupný přístup třem nejcitlivějším komoditám, cukru, rýži a banánům.

Evropská rada se též usnesla, že bude dovozy sledovat a v případě nutnosti zavede záruky ochrany. Kontrolovat se bude dodržování pravidla země původu zboží a přijmou se kontrolní opatření proti podvodům. Komisař Evropské komise pro obchod Pascal Lamy řekl: “Toto je celosvětová premiéra. Na konci procesu budou mít [t.j. 48 nejchudších zemí] bez výjimky 100% přístup - samozřejmě až na zbraně.”
Iniciativa “Vše kromě zbraní” jde dále než jakékoliv dosavadní závazky EU v oblasti liberalizace obchodu s chudými zeměmi. Tato iniciativa je odrazem přesvědčení Komise, že všichni členové Světové obchodní organizace mohou mít a měly by mít výhody z liberalizace obchodu. Komise doufá, že tím posílí odhodlání chudých zemí realizovat politiku, která je přivede na cestu obnovy a rozvoje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down