Unie: Stát vybere na spotřební daní z lihovin méně, budou se nakupovat v cizině

Zvyšování spotřební daně na lihoviny vždy přineslo meziroční pokles výběru daně z nich. Lze také očekávat nižší prodeje lihovin v pohraničí, sdělil výkonný ředitel Unie vývozců a dovozců lihovin Vladimír Darebník. Příští rok se má podle vládního ozdravného balíčku zvýšit spotřební daň na lihoviny o deset procent, růst je naplánovaný až do roku 2026.

Návrh rozpočtu uvádí předkládané inkaso spotřební daně z lihovin na příští 9,4 miliardy korun. Darebník očekává, že stát vybere o zhruba miliardu korun méně. Poukázal na to, že v roce 2020 rostla daň o 13 procent a výběr daně klesl. Postupně stát začal vybírat meziročně více peněz až v následujících letech. "Teprve od roku 2021 se výběr daně zvýšil," doplnil.

Spotřební daň se má zvýšit pouze na lihoviny, v roce 2025 je naplánovaný růst také o deset procent a v roce 2026 o pět procent.

Dopad na tuzemský trh

Plán vlády na další zvyšování podle ředitele unie dopadne na český trh výrazněji než daňové změny z minulých let. Poznamenal, že sazba daně se dostane vysoko nad úroveň v Německu nebo Rakousku, proto očekává velký propad tržeb v příhraničních oblastech. Podotkl také, že vláda naplánovala růst na tři roky a ve výsledku bude spotřební daň na lihoviny oproti současnému stavu v roce 2026 vyšší o 27 procent. "Domnívám se, že efekt tohoto zvýšení na výběr daně bude daleko menší," doplnil. Stát podle Darebníka rozhodně oproti letošnímu roku v roce 2027 nevybere o více než čtvrtinu vyšší částku.

V současnosti je spotřební daň z jednoho litru etanolu 322,50 koruny. V roce 2026 to bude 411 korun. Prakticky tak za lahev 40procentní lihoviny je jen spotřební daň 64,50 koruny a po třech letech zvyšování daně to bude přes 82 korun.

Návrh rozpočtu k spotřební dani uvádí, že konzumace alkoholu se zvyšuje vlivem vracejícího se turistického ruchu, ale stále očekává, že lidé budou méně utrácet a navštěvovat restaurace kvůli vysoké inflaci. Z piva očekává vláda výběr daně 4,6 miliardy korun, ze šumivého vína půl miliardy korun.

Unie výrobců lihovin už dříve kritizovala rozhodnutí vlády nezavést spotřební daň na tichá vína. Sdružuje hlavně větší podniky jako například likérka Stock Plzeň - Božkov nebo firmy Rudolf Jelínek a Jan Becher - Karlovarská Becherovka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down