05.11.2002 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unie výrobců lihovin: Zvýšení spotřební daně rozpočet neposílí

Razantní zvýšení spotřební daně pro tuzemské výrobce lihovin neposílí rozpočtové příjmy České republiky, ale paradoxně pomůže spíš slovenské státní kase. Pokud vláda prosadí návrh na zvýšení spotřební daně ze současných 234 na 265 Kč za litr absolutního alkoholu, budou lihoviny na Slovensku podle propočtů Unie výrobců lihovin České republiky o 30 až 40 procent levnější než v Česku.

„Očekáváme, že se především v příhraničních oblastech rozvine takzvaná lihová turistika. Občané a restauratéři budou zejména konzumní lihoviny nakupovat za podstatně nižší ceny na Slovensku a paradoxně tak platit spotřební daň právě tam,“ uvedl prezident Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner.
Současná spotřební daň a DPH tvoří v České republice v ceně litru čtyřicetiprocentní lihoviny částku zhruba 114 Kč, zatímco po plánovaném zvýšení to bude až 129 Kč. Slovenská cenová úroveň (spotřební daň + DPH) naopak zůstane nezměněna a v přepočtu podle platného kursu činí přibližně 91 Kč. „Samozřejmě, že další posilování české koruny vůči slovenské měně může cenové rozdíly dále prohloubit,“ dodal Steiner. Steiner připomněl podobný stav, kdy kvůli levnějším českým lihovinám putovaly přes hranice tisíce polských „turistů“ se zavazadly plnými lahví. Pro polský rozpočet to znamenalo miliardové ztráty a přimělo to polskou vládu k rozhodnutí o razantním snížení spotřební daně.
Česká republika již má nyní z kandidátů na vstup do Evropské unie jednu z nejvyšších úrovní spotřební daně u lihovin – 7,58 EUR na litr absolutního alkoholu - a v tomto směru ji předstihuje jen Polsko (které ovšem bude od ledna 2003 daň snižovat). Plánované opatření státu zvýší českou spotřební daň u lihovin na 8,58 EUR. V Maďarsku činí daň 6,51 EUR, na Slovensku 5,73 EUR, ve Slovinsku 7,56 EUR. Nižší zatížení alkoholu, než v Česku, je i v řadě zemí Evropské unie, například v Itálii či Španělsku.
Růst daňového zatížení pro legální výrobce navíc výrazně prohloubí i cenové rozdíly mezi oficiálním a černým trhem s lihovinami. Lze tedy očekávat, že se zvýrazní již tak silná pozice falšovaných a pirátských lihovin na českém trhu. Podle odhadů Unie se na domácím trhu ročně prodá až 20 milionů litrů nelegálně vyrobených lihovin, zatímco legální produkce se pohybuje kolem 80 milionů litrů lihovin ročně. Úniky na spotřební dani se pak pohybují kolem dvou miliard korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down