Unie: Z Polska a Slovenska vzrostl dovoz drůbežího masa, může být z Ukrajiny

Dovoz drůbežího masa z Polska do Česka se v březnu oproti únoru zvýšil o 46 procent na 5,63 milionu kilogramů. Ze Slovenska se dovezlo o 96 procent více drůbeže, 1,15 milionu kilogramů. Upozornila na to Agrární komora ČR, která vychází z dat Státní veterinární správy. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé se spekuluje o tom, že do Česka se dostává maso i vejce z neschválených provozů nebo neoznačené produkty z Ukrajiny, které se přebalují v Polsku nebo na Slovensku.

Podle Dlouhé může být přebalováním produktů klamán spotřebitel. "Takzvaný ovál se zkratkou země členského státu EU totiž neznamená původ. Tyto dodávky z Ukrajiny pak končí především v gastronomii, především ve školních jídelnách, nemocnicích, domovech důchodců či jiných sociálních zařízeních," uvedla.
Z Polska se dovezlo o 1,7 milionu kilogramů drůbežího masa více než v únoru, ze Slovenska je to téměř dvojnásobek. Dlouhá uvedla, že maso a vejce z Ukrajiny by mělo na evropský trh směřovat pouze ze zemědělských provozů, které schválí Evropská komise. "Spekuluje se však, že jsou do Evropy dováženy vejce a drůbeží maso také z neschválených provozů nebo neoznačené produkty. Je pochopitelné, že ve válkou zmítané zemi může docházet k pochybením místních kontrolních orgánů. Soucítíme s ukrajinskými zemědělci, kteří se nacházejí v nelehké situaci, ale naší prioritou musí být především bezpečnost spotřebitele," doplnila. Agrární komora i drůbežářská unie už dříve upozorňovaly na to, že zemědělci v EU musí splňovat přísnější pravidla, než platí na Ukrajině.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down