11.02.2008 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unie zřejmě nesplní svůj cíl

Evropská unie do roku 2010 nesplní svůj cíl, že z obnovitelných zdrojů bude pocházet 12 procent celkové spotřeby energie EU. Tvrdí to studie francouzské nevládní organizace eurObserv'ER. Česká republika by v rámci tohoto záměru měla dosáhnout osmiprocentního podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, ale v tomto případě je šance na splnění cíle údajně nulová.

Cíl dvanáct procent energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie v roce 2010 není pro jednotlivé členské státy povinný a nehrozí jim za nesplnění žádné sankce. Unie se ovšem loni zavázala, že do roku 2020 bude podíl obnovitelných zdrojů na finální spotřebě energie dvacet procent za celou EU, přičemž cíl se bude pro jednotlivé státy lišit. Za nesplnění navíc tentokrát mají hrozit sankce.
Autoři studie upozorňují, že rok 2006 a loňský rok byly z hlediska obnovitelných zdrojů poměrně dobré. Zrychlil se především rozvoj v oblasti využívání biopaliv, biomasy či větrné energie. Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Evropské unii však od počátku 21.století stagnuje, pohybuje mezi 13 a 15 procenty. EU si přitom dala cíl, že obnovitelné zdroje budou v roce 2010 tvořit 21 procent výroby elektřiny. 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down