04.02.2002 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unie zvolila dvojí metr

Evropské komise minulý týden navrhla, aby zemědělci v kandidátských zemích dostávali v prvních třech letech po vstupu do unie podstatně nižší dotace, než na jaké mají nárok jejich kolegové v nynějších členských zemích. Jako částečnou kompenzaci nabízí komise relativně vyšší prostředky na podporu rozvoje venkova, přesto však kandidátské země tento návrh jednoznačně odmítají

Podle informací z Bruselu by v roce 2004, tedy po vstupu do EU, zemědělci v kandidátských zemích měli dostávat 25 procent přímých plateb obvyklých v unii, v roce 2005 by to mělo být 30 a v roce 2006 pak 35 procent. Sta procent mají dosáhnout až v roce 2013. „Tuto nabídku nejsme ani náhodou připraveni přijmout,“ reagoval ministr zemědělství Jan Fencl. Podle jeho slov jsou v tuto chvíli zbytečné spekulace o tom, kdy se vyrovnají dotace v nových a starých členských zemích, protože pozice, kterou může EK nyní modelovat je omezena rozpočtem, který je uzavřen rokem 2006. O rozpočtu unie na další léta by již měli spolurozhodovat i přijatí členové.
„My nejdeme do Evropské unie pro peníze, my nechceme přímé platby, pokud je nebe mít Evropská unie. nepotřebujeme přímé platby ale potřebujeme rovné zacházení,“ řekl ministr s tím, že trvá na tom, aby naši zemědělci měli po vstupu stejné podmínky jako jejich evropští konkurenti. „Ty rovné podmínky mohou být i o tom, že budou přímé platby o něco nižší, ale budou jiné peníze, nebo bychom chtěli vyšší kvóty pro vývoz do EU,“ vysvětlil.
Návrh komise musí ještě schválit členské země a teprve potom, zřejmě v někdy březnu, přijde jeho oficiální konečná verze do ČR. Podle náměstka ministra zemědělství Tomáše Zídka byly celý náš poziční dokument i reakce EU dosud konstruovány na základě společné zemědělské politiky. "Vytáhnout ze společné zemědělské politiky to, co je v ní právě společné, to je dost těžký zásah do předchozích tří let vyjednávání," uvedl. Soudí ovšem, že finální pozice EU může být jiná, protože stávající návrhy se nelíbí ani některým, zejména liberálnějším členským státům.
Podle návrhu EK by měla unie v letech 2004 až 2006 uvolnit pro podpory zemědělství a chudších regionů v nových členských zemích zhruba 40,16 miliardy eur, z toho do ČR by mělo jít asi 3,5 miliardy eur. Komise také navrhla, aby zemědělci v nových zemích dostávali výrobní kvóty na základní komodity vypočítané podle průměrné produkce v letech 1995 až 1999. Tedy v době kdy české zemědělství zdaleka neprodukovalo na úrovni svých možností. Poslední novinkou je pak návrh zvýšit na 80 procent unijní spolufinancování projektů, které budou prováděny v rámci rozvoje venkova. Tato forma pomoci by podle komise měla do budoucna převládnout v celé EU nad přímými podporami zemědělců.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down