Unii hrozí nedostatek krmiva

Vážné problémy v zásobování krmivy hrozí evropskému zemědělství poté, co Německoobjevilo v dodávce krmiva ze sóji z USA stopy geneticky modifikovaných (GM) odrůd, které nejsou v Evropské unii povolené. Zatímco příměsi GM odrůd schválených pro trh unie může být i v zásilce, která podle deklarace neobsahuje GM plodiny, až 0,9 procenta, jakýkoliv obsah GM odrůdy v unii nepovolené je podle platné legislativy nepřípustný. Pokud by Brusel na německé zjištění reagoval zákazem dovozu z USA, hrozí evropským zemědělcům nedostatek krmiva a v důsledku toho i prudký růst jeho cen. „V takovém případě by současná krize na trhu s mlékem vypadala ve srovnání s těmito problémy jako naprostá prkotina," komentovala situaci komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerová Boelová.

EU je totiž na importu sójových krmiv z USA závislá zhruba z 80 procent a minimálně do příštího roku, kdy začne sklizeň v Jižní Americe, odkud unie sóju a kukuřici také dováží, se bez krmiva z USA neobejde. Boelová upozornila, že celý problém by mohl skončit tím, že unie bude nakonec závislá na dovozu masa ze zahraničí. To by však pravděpodobně pocházelo ze zvířat krmených odrůdami, které EU zakázala.
Ve stejnou dobu, kdy se nad evropskou krmivařinou stahují mraky vyvolané asymetrickým schvalováním GM plodin v unii a ve světě směřuje do Bruselu pochod za Evropu bez GM organismů. Odstartoval 18. června v Berlíně a do cíle určení má dorazit koncem července. Za jeho organizací stojí Joseph Wilhelm, jeden z pionýrů německého ekologického zemědělství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *