10.11.2014 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unii výrobců lihovin povede Dvořáček

Unii výrobců a dovozců lihovin (UVDL) povede generální ředitel společnosti Rudolf Jelínek, a. s., Pavel Dvořáček. Rozhodla o tom v pátek v Karlových Varech valná hromada unie. Informoval o tom mluvčí UVDL Jaroslav Burkart. Dvořáček nahradí ve funkci prezidenta unie Petra Pavlíka, který odchází z pozice generálního ředitele likérky Stock Plzeň Božkov.

Viceprezidenty se stali Vladimír Darebník, výkonný ředitel společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka, a. s., se zaměřením na agendu zodpovědné konzumace lihovin (Forum "Pij s rozumem") a Pavel Mucha, současný finanční ředitel společnosti Stock Plzeň - Božkov, s. r. o.  "UVDL i nadále bude partnerem a odborným garantem při tvorbě nové legislativy v ČR po předchozí metanolové aféře v České republice," sdělil nový prezident UVDL Dvořáček. Kroky unie budou podle něj nadále směřovat k eliminaci černého trhu s lihovinami. Členové UVDL, kteří představují 85 procent současného legálního trhu s alkoholem, zároveň upozornili na systémovou chybu v zákonu o spotřební dani, který schválila Poslanecká sněmovna. "Od metanolové aféry uběhly dva roky a trh se z jejích následků stále vzpamatovává. Tržby legálních výrobců se jen pozvolna vracejí na úroveň před prohibicí. Za pozitivní jsme považovali změny legislativy, které proběhly ke konci loňského roku. Zpřísnění předpisů i větší důslednost státní kontroly výrazně znepříjemnilo život nepoctivým výrobcům. V tomto kontextu jsme však znepokojeni současným zavedením nižšího pásma kaucí," uvedl Dvořáček. Smyslem kaucí podle něj bylo zejména zajistit, aby byla z vyrobeného alkoholu zaplacena spotřební daň a omezil se prostor pro nelegální výrobce. "Nově zavedená kauce ve výši pouze 100 tisíc korun zvyšuje dostupnost trhu s lihovinami a výrazně otevírá prostor pro nepoctivé výrobce či dovozce. Ti mohou v nejnižším pásmu pružně operovat prostřednictvím malých a obtížně kontrolovatelných firem," míní nový prezident unie výrobců lihovin. "Deklarovaného cíle, pomoci poctivým regionálním výrobcům či výrobcům výtažků z bylin, lze přitom dosáhnout jednodušeji. A to tak, že tito výrobci budou nakupovat již zdaněný líh, tedy líh včetně spotřební daně a DPH, a státu by odpadla spousta práce s kontrolou těchto malých subjektů a nemohlo by docházet k daňovým únikům," uvedl Dvořáček.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down