07.05.2007 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unijní ministři zemědělství se dohodli na podmínkách chovu brojlerů

Ministři zemědělství Evropské unie se včera dohodli na nových pravidlech chovu výkrmových kuřat neboli brojlerů. Dlouhá jednání skončila kompromisem, který omezuje hustotu chovu brojlerů na 33 kilogramů na metr čtvereční, v případě zvlášť příznivých podmínek na 39 kilogramů.

Podle náměstka českého ministra zemědělství Iva Hlaváče je výsledek velmi dobrou zprávou pro chovatele.
O zlepšení podmínek chovu brojlerů, které si dosud upravovaly samy členské státy, usilovala Evropská komise už od roku 2005. Původní návrh počítal s omezením hustoty chovu brojlerů na 32 kilogramů na metr čtvereční. V případě, že by chovatelé měli dobré podmínky, například kvalitní ventilaci, pak na 38 kilogramů.
Kompromis, který zvýšil navrhovanou maximální hustotu zvířat v chovu o jeden kilogram, prosazovalo kromě České republiky například také Polsko, Francie nebo Maďarsko.
"Původní návrh by vedl k patnáctiprocentnímu snížení produkce kuřat na výkrm, ke snížené spotřebě krmného obilí, k výraznému zdražení výroby kuřecího masa a zvýšení dovozu ze třetích zemí... Kompromis na jedné straně zlepší podmínky pohody zvířat v chovech brojlerů a na druhé straně nezatíží chovatele nad únosnou míru", uvedl pro ČTK náměstek Hlaváč.
S výsledkem jednání je spokojena i Evropská komise. Komisař pro zdraví Markos Kyprianu uvedl, že nová pravidla jsou "velkým krokem vpřed". Zlepšení podmínek, za jakých budou moci být brojleři v EU chováni, se podle něj odrazí nejen na kvalitě masa, ale také na zdraví konzumentů.
V odsouhlaseném návrhu, jímž se budou muset členské státy unie začít řídit nejpozději v červnu 2010, se počítá také se zvláštním bonusem pro ty chovatele, kteří prokážou velmi nízkou úmrtnost zvířat v chovu. Tito producenti budou moci zvýšit hustotu chovaných brojlerů až na 42 kilogramů na metr čtvereční. Ministři se shodli také na dalších technických normách chovu týkajících se například osvětlení, ventilace nebo způsobu zacházení s poraněnými zvířaty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down