07.08.2023 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unilesu loni vzrostly tržby, ale zisk klesl

Lesnické společnosti Uniles z holdingu Agrofert loni vzrostly tržby o 16 procent na 3,6 miliardy korun. Zisk klesl o 63 procent na 48 milionů korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě. Napsala v ní, že pokles hospodářského výsledku lze přičíst nepřesné metodice valorizace nákupních cen dřeva ve víceletých zakázkách, což už u nových zakázek od letošního roku ve smlouvách odstranila.

Ceny dřeva loni výrazně rostly, což například u státních podniků vedlo k výrazně vyšším ziskům než v minulých letech.

Svůj plánovaný loňský hospodářský výsledek podle výroční zprávy firma překročila. "Skokový nárůst cen některých sortimentů v druhé polovině roku působil spíše kontraproduktivně s ohledem na nepřesnou metodu valorizace nákupních cen," popsala společnost.

Tržby za dřevo

Uniles uvádí, že patří mezi tři největší lesnické firmy v ČR. Loni zaměstnával v průměru 356 lidí a vytěžil 1,4 milionu metrů krychlových dřeva. Tržby společnosti podle výroční zprávy z 69 procent tvoří tržby za dřevo, z 29 procent lesnické práce. V roce 2022 za dřevo utržila 2,5 miliardy korun, téměř o 500 milionů korun více než předloni.

Hospodářský výsledek Unilesu se v posledních letech výrazně zlepšoval. V roce 2019 zisk dosáhl téměř 49 milionů korun a meziročně byl téměř trojnásobný. V roce 2020 podniku zisk vzrostl na 90 milionů korun a v roce 2021 na 129,5 milionu korun.

Úspěchy v tendrech

Uniles získal 16 kontraktů z 84 soutěžených jednotek z dvanáctimiliardového tendru Lesů ČR na lesnické práce a prodej dřeva pro roky 2023 až 2027, který se uzavřel letos v lednu. Na druhém místě se šesti podepsanými smlouvami skončily firmy Stora Enso Wood Products Ždírec, Lesostavby Frýdek-Místek a skupina PETRA z Hodonína. Uniles získal 14 kontraktů na komplexní zakázky, které jsou pro firmy nejhodnotnější. Zahrnují pěstební práce a těžbu dřeva, jež firmy budou i samy prodávat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down