United Bakeries chtějí na západ

Společnost United Bakeries, označovaná za jedničku českého pekárenství, hodlá expandovat do západní Evropy. Uvedl to její generální ředitel a spolumajitel Marko Pařík. Pro firmu jsou podle něj velmi zajímavé trhy v Německu, Rakousku a Švédsku.

V současné době už firma jedná se čtyřmi zahraničními partnery, jejich jména však Pařík nesdělil stejně jako časový rámec, kdy by se mohly případné transakce uskutečnit. „My hledáme trh se 70 miliony obyvatel,“ řekl . Zároveň odmítl informaci, kterou v minulém týdnu přinesl Český rozhlas Radiožurnál, podle kterého spolu se svým bratrem chystá prodej společnosti působící dnes kromě českého také na slovenském a maďarském trhu.
„Byl by to partner, který by se s námi spojil. Můžeme být dva, tři či čtyři,“ uvedl a dodal, že pro případné budoucí fúze preferuje zahraniční podniky. Tuzemští výrobci v čele s Penamem patřícím Agrofertu podnikatele Andreje Babiše podle něj nemají jím řízené firmě co přinést. O United Bakeries se dle Hospodářských novin v minulosti zajímal například rakouský Anker, investiční skupina Penta či italská Barrila, spekulovalo se také o zájmu Agrofertu.
Zda budou v budoucnu United Bakeries kapitálově vstupovat do partnerských firem, bude tomu naopak či nastane obojí, prý dosud není jasné. Hodnotu firmy Pařík, který je vlastníkem třetiny společnosti, odhaduje rozhodně na více než tři miliardy korun, za něž podle Radiožurnálu hodlá pekárny prodat. Zbývající dvě třetiny vlastní jeho bratr Jaroslav Michael a lucemburský podnikatel Edmond Muller.
United Bakeries se loni na českém trhu propadla do ztráty 67 milionů korun z předloňského zisku 473 milionů. Tržby z prodeje pečiva se firmě zvýšily z 3,56 miliardy v roce 2007 na loňských 3,66 miliardy. Skupina, jejíž podíl na trhu s pečivem podle odhadů přesahuje 20 procent ve střední Evropě za pečivo loni utržila přibližně 4,75 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *