Univerzita Palackého chystá první akademické dožínky, oslaví úrodu z experimentálních polí

Univerzita Palackého chystá příští týden své první akademické dožínky. Uskuteční se v areálu přírodovědecké fakulty v olomoucké části Holice, kde vědci na experimentálních polích pěstují a šlechtí například pšenici, ječmen, ostropestřec nebo mák. Slavnosti mají poukázat i na výsledky práce badatelů při šlechtění a ochraně zemědělských plodin a představit také unikátní techniku, kterou při tom používají. Vedle maloparcelních kombajnů to bude například i nový dron s laserovým skenerem, informovali média zástupci univerzity.

Experimentální maloparcely v areálu fakulty mají celkovou rozlohu zhruba pět hektarů a simulují reálné pěstitelské podmínky například u zemědělců. Letošní sklizeň označili odborníci z přírodovědecké fakulty za dobrou. "Deštivé počasí konce léta ji nijak nezasáhlo. Úrodu se podařilo včas sklidit, a to i zásluhou nové polní mechanizace," uvedla Lucie Plíhalová z katedry chemické biologie olomoucké přírodovědecké fakulty.
Vědcům při práci na těchto parcelách pomáhá z řad moderní techniky například nový dron s laserovým skenerem, který jim od letošního roku zaznamenává růst polních porostů. "Skenování našich políček pomocí dronu provádíme v průběhu vegetačního růstu přibližně jednou týdně. Na konci sezony pak budeme sledovat, jak rostliny reagovaly na změny počasí, jednotlivá ošetření nebo na napadení patogeny. Díky tomu přesněji popíšeme efekty jednotlivých aplikovaných látek za daných podmínek," uvedl pracovník katedry chemické biologie Jan Humplík.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down