Úpadek zemědělství snižuje daně státu

Představitelé Agrární komory ČR, nevládní organizace zemědělců, opakovaně kritizují představitele státu, že propad živočišné produkce a problematiku potravinové soběstačnosti přehlížejí. Během deseti let do loňského roku odešel výrazný počet lidí zaměstnaných v zemědělství. Nejvíc se na tom podílí právě snížení živočišné výroby.

Z českého zemědělství odešlo za deset let 81 000 lidí. Stát tím hypoteticky na daních v poslední dekádě přišel o třicet miliard korun. Uvedl to dnes na tiskové konferenci prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. V zemědělství dnes podle Veleby pracuje asi 130 000 lidí. Odchod lidí ze sektoru zemědělství z tohoto sektoru způsobil podle Veleby propad živočišné výroby, která je náročnější na lidskou práci ve srovnání s rostlinnou produkcí.
Jak řekl Veleba, do České republiky se dováží například téměř 220 000 vepřového masa a ČR je v této základní komoditě soběstačná jen z šedesáti procent. Poznamenal, že když se do toho započtou dovozy selat, tak je soběstačnost už někde kolem padesáti procent. Vepřové se do země vozí především ze sousedního Německa. Od července stoupla cena německého vepřového zhruba o pětinu a kvůli tomu zdražuje také v tuzemsku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *