05.02.2008 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Upevňuje své pozice

Vinařská společnost Bohemia Sekt Starý Plzenec, která se na českém trhu sektů podílí zhruba 70 procenty a na trhu vín necelou pětinou, upevňuje svoji pozici. Její čistý zisk, který za rok 2006 činil rekordních 112 milionů korun, by měl být za loňský rok podle finančního ředitele společnosti Ondřeje Beránka překročen.

Za minulý rok skupina prodala celkem téměř 28 milionů lahví sektů, vín a lihovin, což představovalo mírné snížení proti předchozímu roku. Podle předsedy představenstva společnosti a generálního ředitele společnosti Bohemia Sekt Josefa Vozdeckého je tento pokles plánovaným ústupem od levnějších kategorií a soustředěním se na značkové produkty středního a vyššího cenového segmentu, jejichž prodeje rostly. Firma si totiž polepšila v kategorii jakostních a přívlastkových klidných vín, na jejichž výrobu se vedle sektů zaměřuje. Naopak poklesly příjmy z prodeje levnějších vín. Na trhu levných stolních vín ji válcuje levnější zahraniční konkurence, nejlevnější stolní druhy se propadly o více než 15 procent.
Více než polovinou se přitom na celkových tržbách podílely sekty, víno tvořilo asi pětinu celkových prodejů. Lihoviny, jejichž výrobu převzal podnik v polovině roku 2005, představovaly pak téměř třetinu tržeb. Po předloňské akvizici společnosti V & S lihoviny má totiž Bohemia Sekt v portfoliu i značky, jako je Pražská vodka nebo Dynybyl, Nordic Ice a Silver Ice.
Nakupují více V souvislosti s upevňováním své pozice na trhu stoupá i množství zpracovaných hroznů. V minulém roce nakoupila více než dvakrát tolik hroznů než v předchozím roce. Spolu s hrozny, které firmě zpracovali smluvní dodavatelé, tak jde o více než 11 milionů kilogramů, což je podle Beránka největší objem v novodobé historii. Podnik má tak vystaráno o téměř dvě třetiny potřebné suroviny pro letošní rok.
„Sami jsme ve svých střediscích zpracovali 7,6 milionu kilogramů hroznů, z toho 1,3 milionu bylo z našich vinic,“ upřesnil Beránek s tím, že společnost obhospodařuje 242,5 hektaru vlastních vinic. Kromě vlastního podniku Bohemia Sekt skupina do skupiny patří ještě Víno Mikulov, Habánské sklepy, Chateau Bzenec a Vinařství Pavlov.
Beránek připomněl, že podnik byl letos připraven nakoupit další až čtyři miliony kilogramů hroznů, zejména odrůdy Veltlínské zelené a Ryzlinku vlašského. „Surovina nám však v tomto množství a potřebné kvalitě nebyla nabídnuta,“ vysvětlil. Zbytek potřebných hroznů tak bude muset pokrýt dovozem.
Dlouhá tradice
Vinařská tradice Starého Plzence sahá až do středověku, kdy prameny uvádějí první písemné zprávy o vinařských sklepích zdejších klášterů. Vznik firmy ve Starém Plzenci se pak datuje do roku 1942. První produkt, se objevil na trhu v roce 1945 pod názvem Black Widow. Vzápětí začala výroba Château Radyně. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let zde dočasně působil francouzský odborník Louis Girardot, který předával svým českým kolegům svoje zkušenosti z výroby šampaňského vína přímo. Od roku 1953 se firma začala specializovat definitivně na produkci šumivých vín. Objem výroby pak zvolna stoupal až do roku 1970, kdy se na trhu sektů objevila značka Bohemia Sekt. V té době byl zahájen provoz na nové lince a objem výroby sektů značky Bohemia Sekt překročil první milion litrů za rok. Roku 1978 byla zavedena další úprava technologie, která přinesla navýšení půl milionu litrů roční produkce. Důsledkem nových investic do výroby pak v roce 1992 byla produkce téměř šesti milionů litrů. V současnosti představuje více než deset milionů litrů sektu.
Dnešní Bohemia Sekt byl původně součástí státního podniku České vinařské závody Praha. V roce 1991 byl delimitován a k 1.květnu byla založena akciová společnost Vinařské závody Starý Plzenec, která byla v červenci 1995 přejmenována na Bohemia Sekt, a.s. Tehdy se do popředí zájmu společnosti dostalo rozšíření sítě trvalých dodavatelů hroznů a vín s vysokou jakostí a speciálních vín na výrobu sektů z vinařských oblastí jižní Moravy. Bohemia Sekt tak investoval do nákupu mladých vinic a pozemků pro jejich další výsadbu, následně do programu zaměřeného na další zvyšování kvality, posílení efektivity a rozšíření svých výrobních kapacit. Během deseti let vložil podnik do zařízení a výsadby vinic jednu miliardu korun. Vloni dosáhly investice do technologií a obnovy vinic podobně jako v roce 2006 téměř 50 milionů korun.
Představitelé společnosti připomněli, že firma tak naplňuje při výrobě šumivých vín veškeré příslušné směrnice Evropské unie včetně požadavku na minimálně šestiměsíční dobu zrání sektů. Nyní Bohemia Sekt, který stoprocentně ovládá německá skupina Henkell & Söhnlein, soustřeďuje své síly hlavně do marketingu a upevnění pozice na domácím i zahraničním trhu. Export zahrnuje 14 zemí světa. Vozdecký doplnil, že vína společnosti si z četných vinařských soutěží každoročně odnášejí řadu ocenění

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down