04.08.2006 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Upozornění pro potravináře

Uvádíte na obalech svých výrobků nějaké tvrzení, které se týká jejich výživové (nutriční) hodnoty nebo příznivého působení na zdraví konzumenta? Pokud ano, pak je třeba, abyste do konce srpna zaslali seznam těchto tvrzení na ministerstvo zemědělství, a to poštou (Těšnov 17, 117 05 Praha 1) nebo elektronicky Evě Přibylové (pribylova@mze.cz).

Sdělení musí obsahovat adresu provozovatele potravinářského podniku, kontaktní osobu (včetně potřebných údajů — telefon, e—mailová adresa aj.), text tvrzení — zvlášť nutričních a zvlášť zdravotních, druh a stručnou charakteristiku výrobku, na jehož obale se citované tvrzení uvádí, a doplňující údaje. Těmi mohou být třeba další informace, které se týkají tvrzení, tedy na základě čeho se používá, jestli je někdo a kdo schválil apod. V Evropské unii se totiž připravuje nařízení pro nutriční a zdravotní tvrzení v označování potravin. Jeho součástí bude i seznam schválených tvrzení. Komise proto žádá výrobce potravin, aby prostřednictvím svého členského státu jí zaslali všechny texty tohoto charakteru, které uvádějí na obalech své produkce. Když výrobci uvedené podklady ministerstvu včas nezašlou, čekají je velké problémy. Pokud by totiž chtěli i v budoucnu na obalech svých výrobků tato tvrzení používat, budou muset projít zdlouhavou a náročnou schvalovací procedurou, jejíž součástí bude i posuzování zmíněných tvrzení Evropským úřadem pro bezpečnost potravin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down