06.04.2009 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úprava podmínek pro obce

Obce se bouří proti rozhodnutí ministerstva zemědělství (MZe), které jim zpětně změnilo podmínky pro čerpání evropských dotací. Zatímco v předchozích kolech Programu rozvoje venkova (PRV) mohly malé obce do výdajů na přihlášené projekty zahrnout i daň z přidané hodnoty, podle nových pravidel budou muset DPH zaplatit ze svých rozpočtů, a to i u projektů podaných loni na podzim v pátém kole tohoto dotačního programu. Podle MZe si změnu pravidel vyžádala EU, neboť původní český výklad byl prý v rozporu s jejími předpisy.

Tomáš Šulák ze Středomoravské agentury rozvoje venkova uvedl, že MZe nutí žadatele, aby změnu zpětně zohlednili v již připravených projektech. "Prakticky to znamená, že nedostanou například 90procentní dotaci, ale poníženou o DPH, tedy 70procentní," upozornil Šulák. "Bohužel se dá předpokládat, s ohledem na již proběhlá iniciovaná jednání, že tato změna bude definitivní," sdělil mluvčí MZe Petr Vorlíček. Stanovisko eurokomisařky pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerové Boelové v této otázce je prý velmi pevné a komisařka odmítá jakékoliv další diskuse o opětovném zavedení uznatelnosti výdajů na projekty.  Za likvidační pro malé obce označil zpětnou změnu pravidel pro čerpání peněz z PRV předseda Národní sítě místních akčních skupin ČR František Winter. "Je to (DPH) mnohdy částka, která i několikanásobně převyšuje rozpočet malé obce," upozornil. Podle něj hrozí, že některé obce za těchto podmínek od projektů ustoupí, protože na jejich spolufinancování nebudou mít peníze.
V rámci pátého kola příjmu žádostí o čerpání z prostředků Programu rozvoje venkova byly obcím a jejich svazkům schváleny projekty v částce zhruba 1,5 miliardy korun. Na DPH, kterou nebude možno zahrnout do výdajů, tak připadá přibližně 300 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down