29.02.2016 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úprava pravidel má Šumavu více otevřít turistům

Plánovaná úprava pravidel národních parků by mohla na Šumavě otevřít pro turisty některá doposud nepřístupná místa. Týkalo by se to hlavně lokalit první zóny. Lidé by se tak mohli poprvé podívat například na některé úseky kolem řeky Křemelné, na území mezi Horskou Kvildou a Kašperskými Horami nebo do části Mezilesních slatí. Novinářům to dnes řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Volnější režim v národních parcích by dovolovala novela zákona z roku 1992. "Ta první zóny rozdělí na klidová území, kde je opravdu co chránit. Ale pak existují i první zóny, kam se zatím vstupovat nesmí, i když tam člověk nikoho a nic neruší," uvedl Brabec. Ministr dodal, že úprava zákona by rovněž měla vytvořit z šumavského národního parku stabilnější území. "Navrhujeme revoluční princip moratoria na změny zonace, kdy po jejím nastavení nebudou smět být 15 let realizovány v tomto směru žádné změny," řekl Brabec. Takto nastavený status quo podle něj podpoří stabilitu Šumavy. Dodal, že na úpravě nových pravidel se budou podílet i dotčené obce na území národního parku. Novelu zákona však musí ještě schválit Parlament.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down