02.09.2008 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Upravená pravidla pro pesticidy

Evropská komise (EK) upravila a zjednodušila pravidla pro povolenou hladinu pesticidů v potravinách. Nové nařízení by mělo zvýšit bezpečnost potravin. Zároveň sjednocuje limity pro pesticidy v potravinách ve všech členských zemích EU, uvedla EK. Ekologové ale nařízení kritizují s tím, že v některých případech se limity oproti minulosti zvýšily.

"Podle nových pravidel musejí být potraviny vyprodukované v jednom členském státě bezpečné pro spotřebitele ve všech ostatních členských zemích. Zbytky pesticidů v potravinách by podle nového nařízení měly být co nejnižší a neměly by mít škodlivý dopad na obyvatele EU," uvedla evropská komisařka pro zdraví Androulla Vassiliouová. Podle komise to usnadní situaci i dovozcům a obchodníkům, protože dosavadní pravidla byla složitá a matoucí.
Ekologové nové nařízení kritizují. Dosud podle organizace Greenpeace v unii platilo, že se maximální povolená hladina zbytků pesticidů v potravinách určovala podle země, která měla limity nejpřísnější. Na sjednocení pravidel tak prý prodělávají země, které měly v minulosti přísnější limity, než nyní stanovila komise.
Podle studie, kterou si Greenpeace nechalo vypracovat, se limity pro jablka, hrušky a hrozny zvýšily natolik, že by mohly ohrozit zdraví dětí. Ekologové proto nařízení napadnou u Evropského soudního dvora. Komise ale námitky ekologů odmítla s tím, že vycházejí ze zastaralých a nepřesných údajů. 
Nové nařízení zahrnuje přibližně 1100 pesticidů, které zemědělci využívají nebo využívali jak v unii, tak mimo ni. Stanovuje limity pro 315 zemědělských produktů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down