05.01.2009 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úřad musí opět řešit spor Budvaru

Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) se musí znovu zabývat jedním ze sporů o zápis ochranné známky mezi státním podnikem Budějovický Budvar a konkurenční akciovou společností Budějovický měšťanský pivovar. Nejvyšší správní soud (NSS) den před Vánoci potvrdil rozsudek Městského soudu v Praze, podle kterého úřad neměl povolit měšťanskému pivovaru zápis kombinované známky B.B. originál světlý ležák Budweiser Bürgerbräu.

Podstatou sporu je to, zda se ochranná známka přihlášená měšťanským pivovarem příliš nepodobá označením, jež používá Budvar. Státní podnik má jako ochrannou známku přihlášené například samotné slovo Budweiser. Právníci měšťanského pivovaru tvrdili, že firma toto slovo používá jen jako součást kombinované známky, která je jako celek svébytná a nezaměnitelná. Proto prý známka nemůže porušovat práva Budvaru. S tím však státní podnik nesouhlasil.
Předseda ÚPV dal v roce 2005 za pravdu měšťanskému pivovaru a zamítl námitky Budvaru proti zápisu sporné ochranné známky. V rozhodnutí uvedl, že pravděpodobnost záměny výrobků obou společností je nízká. Městský soud ovšem loni v březnu rozhodnutí předsedy úřadu zrušil jako nepřezkoumatelné a nedostatečně odůvodněné. Soudci zdůraznili, že Budvar vlastní ochranné známky s dobrým jménem, jimž přísluší silnější právní ochrana. "Zakotvená vyšší ochrana pro známky s dobrým jménem má vyloučit případný následek spočívající v tom, že jiný subjekt neoprávněně parazituje na pověsti dobré známky nebo rozmělňuje její rozlišovací způsobilost," uvedli soudci v rozhodnutí.
Verdikt nyní potvrdil Nejvyšší správní soud, když zamítl kasační stížnost Budějovického měšťanského pivovaru. Podrobnou argumentaci soudci zatím nezveřejnili. Úřad se musí věcí znovu zabývat.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down