24.09.2007 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úřad našel nedostatky ve financování

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil při kontrole ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) nedostatky ve financování pozemkových úprav v letech roky 2003 až 2006. Informovala o tom tisková mluvčí NKÚ Radka Burketová.

Podle kontrolní zprávy byly cíle v počtu zahajovaných pozemkových úprav dodrženy pouze v roce 2004. V ostatních letech nikoli, a to kvůli nedostatku peněz ze státního rozpočtu. Na druhé straně, jak vyplývá ze závěru NKÚ, některé zdroje nebyly dočerpány. „V letech 2005 a 2006 byl nedostatek financí ze státního rozpočtu na tento účel řešen převodem prostředků z Pozemkového fondu ČR – v roce 2005 ve výši 200 milionů korun a v roce 2006 ve výši 500 milionů. Zároveň však nebyl v celé výši využit zákonem stanovený limit pro čerpání finančních prostředků fondu na pozemkové úpravy, na upřesnění nebo rekonstrukce přídělů,“ uvedl na internetových stánkách úřadu prezident NKÚ František Dohnal.
Také zdroje stanovené na roky 2004 až 2006 v operačním programu Zemědělství pro podopatření 2.1.1. pozemkové úpravy ve výši 1,557 miliardy korun nebyly dle NKÚ na pozemkové úpravy dočerpány. Úspory vzniklé snížením výdajů na projekty totiž pozemkové úřady neoznamovaly neprodleně, čímž porušovaly svoji povinnost a SZIF to toleroval. Peníze proto nemohly být do konce roku 2006 využity.
Úřad rovněž ministerstvu zemědělství vytkl, že nevedlo v letech 2005 a 2006 v účetnictví pohledávky za zdroji Evropské unie v souvislosti s financováním pozemkových úprav z operačního programu. K 31. prosinci 2005 činily tyto pohledávky přes 154 milionů korun. „Z tohoto důvodu musíme konstatovat, že účetnictví ministerstva bylo nesprávné," podotkl Dohnal.
Je všeobecně známo, že pozemkové úpravy, které slouží k obnovení pořádku ve vlastnictví a evidenci pozemků a doprovázejí je například protipovodňová a protierozní opatření nebo budování polních cest, jsou zatím dokončeny pouze z menší části. Podle některých odhadů se budou provádět ještě 20 i více let. Vyjasnění vlastnických vztahů je přitom nezbytné pro prodej půdy či liniové stavby, například dálnice či energetické sítě. Úpravy také napomáhají tomu, aby se mnohdy formální vlastnická práva k půdě stala reálnými.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down