Úřad vydal část pozemků ostravskému biskupství

Státní pozemkový úřad (SPÚ) rozhodl o vydání části zemědělských nemovitostí nárokovaných v rámci majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi Biskupství ostravsko-opavskému Ostrava. Informovala o tom tisková mluvčí SPÚ Monika Machtová.

Krajský pozemkový úřad pro Moravskoslezský kraj, jako věcně a místně příslušný správní orgán Státního pozemkového úřadu (SPÚ), vydal rozhodnutí o vydání celkem čtyř pozemků o celkové rozloze téměř 101 hektarů v katastrálním území (k. ú.) Heřmanovice, okres Bruntál, oprávněné osobě Biskupství ostravsko–opavskému Ostrava, jako právnímu nástupci Vratislavského arcibiskupství. Tyto pozemky byly požadovány ve výzvě podané v březnu 2013 Lesům České republiky, s. p., (LČR) jako povinné osobě. V září 2013 oprávněná osoba Biskupství ostravsko-opavské podalo Státnímu pozemkovému úřadu jako správnímu orgánu návrh na vydání rozhodnutí ve správním řízení. Krajský pozemkový úřad pro Moravskoslezský kraj po přezkoumání všech podkladů a historických údajů, které byly dohledány i prostřednictvím historických rešerší zadaných institucím spravujícím archivní fondy, dospěl k závěru, že byly splněny podmínky pro vydání majetku stanovené zákonem č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Předmětný majetek přešel na stát na základě zákona č. 142/1947 Sb., o revisi první pozemkové reformy. Na základě první pozemkové reformy v roce 1919 nedošlo ke konfiskaci těchto pozemků, pouze podléhaly záboru, kdy sice došlo k omezení dispozičních práv vlastníka, ale vlastnictví zůstalo zachováno. Přechod majetku dle zákona č. 142/1947 Sb. je jednou ze skutečností vedoucí k majetkové křivdě dle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi (č. 428/2012 Sb., ust. § 5 odst. a). O přechodu majetku na stát byl pořizován zápis, kde byl uveden 9. srpen 1948 jako datum faktického převzetí majetku do vlastnictví státu, čímž byly splněny podmínky rozhodného období pro přechod majetku na stát (25. únor 1948 až 1. leden 1990).

Machtová připomněla, že v březnu 2014 byla mezi SPÚ a Biskupstvím ostravsko–opavským uzavřena, a následně schválena, dohoda o vydání pěti pozemků v k. ú. Heřmanovice (okres Bruntál) o výměře přibližně 1,3 hektaru. Rozhodnutím z května 2014 rozhodl SPÚ jako správní orgán o nevydání pozemků o celkové výměře 64 hektarů k. ú. Železná (okres Bruntál), jelikož se jedná o Národní přírodní rezervaci Praděd.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down