03.03.2016 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úřady možná dostanou právo kontrolovat kotle

Úřady možná dostanou pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích. V případě prohřešků by mohly ukládat pokuty. Návrh novely zákona o ochraně ovzduší, která to předpokládá, podpořila ve včerejším úvodním kole Sněmovna.

Kritici předlohy poukazují na možný  zásah do práva na nedotknutelnost obydlí. Zastánci naopak mluví o právu na příznivé životní prostředí. Předlohu nyní budou posuzovat výbory pro životní prostředí a pro veřejnou správu.

Hlavně ze starších domovních kotlů podle ministra životního prostředí Richarda Brabce pocházejí jemné prachové částice, které poškozují zdraví lidí. Zákon sice zakazuje spalovat například odpad, nyní to ale nelze zkontrolovat. Vládní návrh podle ministra střet obou ústavních práv vyvažuje. Brabec upozornil na to, že fyzická kontrola kotle v domácnosti by byla až krajním řešením. Předloha předpokládá, že prověrka by mohla přijít, pokud se důvodné podezření na porušení zákona objeví opakovaně. Úředníci budou muset majitele nejprve písemně vyzvat, aby zjednal nápravu, s informací, co v opačném případě může nastat. Lidem, kteří by pracovníky kontroly domů nepustili, by ale hrozil postih až 50 tisíc korun. Prověrky by měl zákon umožnit od příštího roku. Jiné metody kontroly nejsou podle Brabce průkazné.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down