04.03.2008 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úřady samostatně

Letošní rok přináší dvě změny v organizaci pozemkových úřadů. Po více než půl roce získal Ústřední pozemkový úřad nového ředitele, kterým byl 20. února jmenován Jaroslav Vítek. Zároveň se od 1.března ruší stávající odbory ministerstva zemědělství - Zemědělské agentury a pozemkové úřady. Pozemkové úřadu budou nadále fungovat samostatně, stejně tak i zemědělské agentury.

Jak uvedl předseda Českomoravské komory pro pozemkové úpravy Mojmír Procházka, jmenování definitivního ředitele je přínosem. Obor totiž potřebuje někoho, kdo bude stát oficiálně v jeho čele. Po odchodu ředitele Jiřího Hladíka vloni v červnu byl vedením úřadu pověřen zástupce ředitele Kamil Kaulich. Nový ředitel Vítek pracoval v minulosti v Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Na ÚPÚ přichází z Útvaru pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Jmenování ředitele a nová struktura by měla podle Procházky přinést posílení pozice pozemkových úřadů. Urychlit by se měla rovněž jejich činnost v oblasti pozemkových úprav i restitucí a racionalizovat by se mělo vynakládání finančních prostředků na zlepšení systému plánování a kontroly. „Po době nedostatku některých odborníků se očekává také personální a odborná stabilizace pozemkových úřadů,“ poznamenal předseda komory s tím, že je to důležité právě v této době, kdy je na pozemkové úpravy vyčleněno výrazně více peněz než v minulých letech. Letos by mělo jít celkem o více než dvě miliardy korun. Z toho největší částka by měla směřovat ze státního rozpočtu, a to asi 800 milionů korun, 780 milionů by pak mělo být čerpáno z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova. Dalších 400 milionů by mělo směřovat z pozemkového fondu ČR na nedokončené scelovací a přídělová řízení. Svůj podíl má i Ředitelství silnic a dálnic, protipovodňové konto a zbytek prostředků z Operačního programu Zemědělství.
Procházka připomněl, že jde o velké peníze, takže existuje oprávněná obava o to, aby nedošlo k jejich zneužití. Proto ministerstvo zemědělství uvedlo do života opatření týkající se zadávání veřejných zakázek. „Jejich administrace je ale časově velmi náročná. Proto se obáváme toho, aby se vyčleněné prostředky stačily vůbec vyčerpat,“ doplnil.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down