Určitý posun v jednání

Ministři zemědělství Marek Výborný a financí Zbyněk Stanjura minulý týden zástupcům zemědělců potvrdili, že letos vyplatí už dříve slíbené peníze na welfare ve výši 550 milionů korun a příští rok na podporu zaměstnanosti na venkově prostřednictvím sociálního pojištění dvě miliardy korun. Podle Výborného jednání s vedením Agrární komory ČR (AK) a Zemědělského svazu ČR (ZS) bude pokračovat a další společná schůzka by se měla uskutečnit pravděpodobně v prvním červnovém týdnu. Zástupci nevládních organizací výstup z posledního jednání považují za určitý pozitivní posun.

Konkrétní slib zástupci zemědělců nedostali

„Sice jsme žádný konkrétní slib nedostali, ale pan ministr Stanjura se tvářil, že je ochoten se o těch věcech bavit a minimálně je bude konzultovat uvnitř vlády a Ministerstva financí,“ řekl Pýcha. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala bylo toto jednání věcné, některé věci se posunuly. „Nicméně jednoznačnou reakci na naše požadavky v tuto chvíli nemáme, proto je důležité, aby proběhlo návazné jednání, kde bychom si měli některé věci specifikovat, ať to jsou zálohy na přímé platby, zelenou naftu, nebo provozní úvěry, “ doplnil Doležal. Pýcha poznamenal, že plánování případných protestů neznamená, že nevládní organizace nechtějí jednat. „My jsme vysvětlili, že je to (protesty) volání zemědělců o pomoc,“ dodal. Podle něj zemědělci očekávají, že stát jim pomůže řešit problémy, které nezavinili.

Doležal také poukázal na skutečnost, že zemědělcům chybí peníze. Podle něj někteří již prodávají půdu, budovy, zbavují se zvířat a propouštějí zaměstnance. Celá řada zemědělců si bere také provozní úvěry. Prezident komory opět připomněl, že zatímco loni v březnu bylo vyplaceno na dotacích z evropských prostředků 28 miliard korun, letos ve stejném období tato částka činila 18 miliard korun. Výborný ale řekl, že evropské peníze jsou letos vypláceny přesně podle harmonogramu. Žádostí zemědělci podle Výborného podali za více než 29 miliard korun, přičemž dosud dostali přes 25,5 miliardy korun. Zbytek peněz musí zemědělci obdržet do konce června, což ministerstvo naplní, uvedl Výborný. Podle ministra resort také aktuálně hledá způsob, jak farmářům slíbené dvě miliardy korun doručit. Tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý sdělil, že podporu formou snížení sociálního pojištění Evropská komise nejspíš nepovolí, proces ale ještě není uzavřen. „Bavili jsme se i o dalších možnostech směrem k letošnímu roku, a to hlavně prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, a to jak v rámci případných podpor provozních úvěrů, tak třeba v rámci podpory pojištění. To znamená, aby riziko, které tady sledujeme například i v souvislosti s mrazy, jsme dokázali rozprostřít mezi ty zemědělce a stát,“ konstatoval ministr. Se zemědělci podle něj hovořili i o jiných možnostech podpory, které ale ještě musí Ministerstvo financí prověřit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down