07.10.2022 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda brambor by měla být asi o deset procent nižší

Celková úroda brambor by měla být meziročně zhruba o deset procent nižší, řekl včera novinářům předseda Zelinářské unie Čech a Moravy a majitel společnosti, která v okolí Zálezlic na Mělnicku pěstuje brambory a zeleninu, Petr Hanka. Podle něj celorepublikové výnosy pozdních brambor by měly být kolem 30 tun z hektaru. Cena, za kterou se budou brambory prodávat na jaře, se podle něj zatím odhadnout nedá, rozhodně ale bude vyšší kvůli nižší evropské úrodě. 

 Většina pozdních brambor se pěstuje na Vysočině. "Brambory pěstované dříve převážně na Vysočině se postupně stěhují do středních Čech. Vysočina, která pěstuje brambory na skladování a dlouhodobé uskladnění, má kvůli absenci vláhy problémy udržet vizuální kvalitu," řekl Hanka. Bramborám z Vysočiny podle něj do budoucna hrozí nejistota odbytu, obchodní řetězce upřednostňují hezké brambory bez vad. "Ze skladovaných brambor se kvůli různým i drobným defektům musí vytřídit někdy až 30 procent," doplnil Hanka. Výnosy raných odrůd byly letos velmi dobré, někde až nadprůměrné. Brambory sklízené v červenci a srpnu měly výnos 35 až 40 tun z hektaru. Čeští pěstitelé prodávají podle Hanky brambory za jedny z nejnižších cen v Evropě, například o dvě koruny levněji než na Slovensku. Brambory z pole bez další úpravy se prodávají kolem pěti korun, vyprané a vytříděné za devět korun. "Nízké ceny jsou výsledkem promo akcí obchodních řetězců, po sklizni půjde cena nahoru, vyskočí na osm až devět korun," řekl. Ke zvýšení ceny podle něj přispěje i letošní nižší evropská úroda. Odhaduje se, že budou chybět zhruba dva miliony tun brambor.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down