05.09.2008 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda chmele bude letos vyšší

Letošní úroda chmele je z dlouhodobého pohledu průměrná, ve srovnání s předchozími dvěma lety je však velmi dobrá. Výnosy z letošní sklizně by měly stoupnout o 14,8 procenta. Pěstitelé očekávají, že z jednoho hektaru sklidí průměrně 1,2 tuny z hektaru, zatímco loni činil průměrný hektarový výnos 1,04 tuny. Odhaduje se, že se letos sklidí asi 6400 tun chmele, zatímco loni to bylo 5631 tun. Plocha s chmelem se snížila o 54 hektarů, takže v letošním roce se chmel pěstoval na 5335 hektarech. Uvedl to předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Bohumil Pázler.

Sklizeň chmele bude z větší části ukončena do 11. září, poslední chmelové hlávky budou očesány kolem 20. září, oznámil Pázler. Upozornil také na hlavní problémy pěstitelů, k nimž patří stále rostoucí ceny vstupů a také dlouhodobě silná koruna. Zhruba osmdesát procent produkce chmele se totiž vyváží. Podle Pázlera se chmelaři dohodli s obchodníky na zvýšení cen chmele, stále však dosahuje jen úrovně roku 1993. Náklady ale za patnáct let vzrostly mnohonásobně. Koruna vůči euru posílila od roku 2003 o třetinu, dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down