06.08.2020 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda chmele by mohla být dobrá

Letos je obvyklý rok. Ze sklizně chmele by proto jeho pěstitelé měli mít radost. Srážky přišly ve vhodnou dobu, nemůžeme tedy mluvit o postižení suchem. Uvedl to předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda na nedávném tradičním Chmelařském dni ve Stekníku, který pořádal Chmelařský institut. Podle odborníků však letošní vývoj počasí s sebou nese problémy s peronosporou a padlím, a to i v oblastech, kde nebyly tak velké srážky.

Hejda připomněl, že voda sice letos byla, ale například na Rakovnicku by jí mohlo být pro chmel i více. „Proto je stále důležité budovat zdroje závlahové vody do budoucna, protože klimatická změna bude, nějaký posun v počasí  již registrujeme a je potřeba, abychom na to byli připraveni,“ konstatoval. V souvislosti s nedávno předloženými strategiemi Evropské unie, podle nichž by se mělo používání přípravků na ochranu rostlin snížit až o 50 procent, Hejda řekl, že nikdo dnes nepoužívá ochranné prostředky ve větší míře, než je bezpodmínečně nutné. „Všichni víme, že chceme vycházet se životním prostředím, ale na druhou stranu zemědělci musí uživit obyvatelstvo,“ sdělil a poukázal na rozšiřujících se falešné zelené aktivity. „Není to cesta do budoucna, je to cesta do pekel,“ zdůraznil.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 34/2020

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down