29.09.2014 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda jablek na Ústecku bude dobrá

Letošní úroda jablek v Ústeckém kraji bude dobrá. Pěstitelé mají spíše starost, zda se jim podaří veškerou produkci uplatnit na trhu. Navíc se obávají poklesu cen. Do Česka totiž začíná pronikat levnější ovoce z Polska.

"Sklizeň bude někde na úrovni loňského roku, to znamená mezi 800 a 1000 tun," řekl Vítězslav Houdek, vedoucí ovocnářského střediska v ZD Klapý, které hospodaří na 65 hektarech jabloňových sadů. Zhruba na čtvrtině této plochy přitom květy při jarních mrazících pomrzly. "Vynahradí to úroda z ostatních sadů, která je naopak nadprůměrná," uvedl Houdek.
V Klapém nyní sklízejí ranější odrůdy jako Gala nebo Rubín, pozdní odrůdy jako Jona nebo Šampion přijdou na řadu v průběhu října. Pěstitelé se snaží co největší část produkce okamžitě prodat. ZD Klapý spolupracuje pouze s několika většími obchodníky, jinak jablka nakupují hlavně maloodběratelé pro vlastní potřebu.
Prodejní ceny v Klapém se podle velikosti a kvality plodů pohybují od 12 do 16 korun za kilogram. "Máme informace, že ve velkoskladu u Prahy se polská jablka prodávají za 6,50 koruny, čemuž nemůžeme konkurovat," uvedl Houdek.
Přes konkurenci levnějšího ovoce je zájem o jablka ze ZD Klapý podle něj zatím na srovnatelné úrovni s minulými roky. Výhodou podle něho je to, že družstvo nemusí veškerou produkci prodat okamžitě v době sklizně, protože má chlazené prostory, kde jablka vydrží až do začátku června. "Kapacita našich skladů je 600 tun, lidé si k nám přijíždějí pro jablka v průběhu celé zimy," řekl Houdek.
Společnost LoPe ze Šepetel se 147 hektary jabloňových sadů, největší pěstitel v regionu, předpokládá sklizeň 1050 tun, tedy o 50 tun vyšší než vloni. Nákupní ceny jsou však podle ředitelky zpracovatelského závodu LoPe Fruit Petry Krausové nižší než před rokem. "U velkoodběratelů jsme museli jít pod deset korun," uvedla.
Zhruba polovina úrody je podle ní určena na moštování. Na to má vlastní moštárnu. Část jablek nižší jakosti je však určena k prodeji. "Už jsme naložili tři kamiony s cenou 1,15 koruny za kilogram, zatímco loni to bylo přes dvě koruny. Jablka nestačíme sami zpracovávat, tak se je snažíme prodat i za tak nízkou cenu," uvedla Krausová. Ceny jablek podle ní budou ještě klesat, i v souvislosti s očekávaným přílivem ovoce z Polska.
Ovocnáři předpokládají, že množství českých jablek bude převyšovat poptávku spotřebitelů. Proto počítají s tím, že v případě potřeby se obrátí na odbytové družstvo CZ Fruit sdružující producenty ovoce z významných pěstitelských oblastí Česka. "Družstvo by nám mohlo s odbytem pomoci, ale nemůžeme na to moc spoléhat, přebytky budou v celé republice," dodal Houdek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down