22.09.2008 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda jablek v EU bude průměrná

V zemích EU by měla letos dosáhnout sklizeň jablek asi deseti milionů tun, což je zhruba průměr posledních pěti let. Loňský mimořádný propad sklizně pod 8,8 milionu tun se opakovat nebude. Informoval o tom tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík s tím, že díky tomu se nečekají žádné výrazné výkyvy cen konzumních jablek na evropském trhu.

Loňský propad produkce jablek v Evropě způsobila jarní mrazová kalamita ve střední Evropě. Například v Polsku, které je vůbec největším producentem jablek v Evropě, srazily jarní mrazy sklizeň o více než polovinu na 1,1 milionu tun. "Letos Poláci čekají sklizeň 2,36 milionu tun jablek," řekl Ludvík.
V Čechách se velká úroda v Polsku projevila pádem cen moštových jablek. Zatímco loni se v drobném výkupu platilo kolem tří korun za kilogram moštových jablek, nyní se ceny pohybují od 70 haléřů do jedné koruny. Polsko je světovým hráčem na trhu jablečných džusů a ovlivňuje trh moštových jablek v celé Evropě.
Druhý největší evropský producent jablek, Itálie letos čeká průměrnou úrodu kolem dvou milionů tun. Právě Itálie je jedním z největších dovozců jablek do Česka. Třetí největší pěstitel jablek v Evropě, Francie letos předpokládá sklizeň 1,5 milionu tun.
Produkce českých pěstitelů jablek je v porovnání s výrobou celé EU zanedbatelná. U nás by měla úroda jablek činit 157 790 tun, a měla by tak být asi jedno procento nad pětiletým průměrem.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down