Úroda jahod je dobrá, ceny jako loni

Na jižní Moravě v těchto dnech začínají pěstitelé jahod pouštět na pole první zájemce o samosběr. Letošní úrodu očekávají dobrou, protože mráz rostliny nepoškodil a počasí posledních dnů je příznivé pro postupné dozrávání. Někteří nasadili pevnou cenu za kilogram, jiní s ní budou hýbat podle kvality dozrávajících jahod.

Aktuálně se ceny pohybují od 50 korun za kilogram ve Chvalkovicích na Hané po 75 korun při sběru v Podolí u Brna. Proti loňsku se tedy výrazně nezměnily. Jahody lze na jižní Moravě sbírat v Podolí u Brna, což je nová lokalita, která nahradila zrušenou jahodárnu v nedaleké brněnské městské části Slatina. Další jahodárny jsou v Šakvicích na Břeclavsku, v Kupařovicích na Brněnsku a v Chvalkovicích na Vyškovsku.
Zákazníkům pěstitelé radí, aby sledovali jejich internetové stránky či facebookový profil, protože samosběr se obvykle nekoná každý den. Někdy je potřeba jahody nechat dozrát poté, co je lidé vysbírají. "V současnosti dozrávají nejranější odrůdy a je nebezpečí rychlého vysbírání, proto doporučujeme zvážit cestu z větší dálky. Plný sběr předpokládáme až po 7. červnu," informuje na webu například Jiří Vystavěl z Chvalkovic.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down