28.09.2004 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda je pod střechou

Letošní žně obilí jsou u konce, sklizena je prakticky celá výměra 1,51 milionu hektarů. Jak vyplývá z údajů ministerstva zemědělství produkce obilí meziročně vzrostla o více než 58 procent na 8,33 milionu tun. Počátkem minulého týdne už byla pod střechou veškerá pšenice ozimá, ječmen a tritikale. U ostatních obilovin byly dokončeny práce na více než 98 procentech ploch.

Nejvíce nesklizených ploch zatím zůstalo u žita a ovsa, a to 1,51 respektive 1,36 procenta osetých ploch. Letošní výnos obilí 5,47 tuny z hektaru je proti loňsku vyšší o 42 procent. Největší meziroční nárůst, o 68 procent, zaznamenali pěstitelé u ozimého ječmene. Ostatní výnosy stouply nejméně o 30 procent. Sklizena je také veškerá řepka, jejíž úroda byla přes 939 tisíc tun, což je o 142 procent více než loni.
Podle předsedy Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jana Veleby je letošní úroda nejvyšší od roku 1990. Jak řekl, ceny na objem produkce reagují poklesem. Obiloviny zatím nakupují organizace produkující krmné směsi, a to za ceny asi o čtvrtinu nižší než loni. Potravinářské obilí prodávají jen zemědělci, které k tomu nutí finanční důvody. Většina z nich čeká na intervenční nákup, který začne od listopadu a měl by cenám pomoci nahoru, uvedl Veleba. Předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský soudí, že plodinám vzhledem k vysokým výnosům scházejí živiny. Čeští rolníci totiž hlavně kvůli nedostatku financí hnojí na 40procentní úrovni proti kolegům ve vyspělých zemích Evropské unie.
Z vyjádření pekárenských firem vyplývá, že navzdory letošní velké úrodě obilovin není prostor pro snížení cen pečiva. Podstatně totiž podražily další výrobní vstupy a případné zlevnění mouky prý tento nárůst nepokryje. Objem úrody obilí je sice velký, ale kvalita je letos podle pekařů horší.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down