12.02.2007 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda menší, ale kvalitní

Loňská sklizeň hroznů byla podle statistik domácích vinařů objemově sice nižší, ale zato velmi kvalitní. Průměrná cukernatost byla 21,2 stupně, což je nejvíce od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat. Výnos moštových hroznů meziročně klesl o 0,7 tuny na 3,7 tuny na hektar. Je to o třetinu méně, než činí průměr za posledních deset let. Uvedl to tajemník Svazu vinařů ČR Martin Půček.

Průměrný výnos u jednotlivých vinařů kolísal od 0,2 tuny do 13,2 tuny na hektar. Loňský výnos se tak blíží ročníku 1995, nižší od té doby byl pouze v roce 1997. Tehdy, stejně jako letos, úrodu zničily zimní a jarní mrazy.
„Zbytek roku byl naopak pro vinaře ideální. Červencová vedra a sucho vinné révě nevadí, protože má hluboké kořeny. Naopak v srpnu se díky dešťům krásně nalila zrna,“ dodal předseda Svazu vinařů Jiří Sedlo. Teplý a slunečný podzim navíc způsobil vyzrání vína do ideálního poměru kyselin a cukru, tedy harmoničnosti.
Hrozny se v minulém roce prodávaly v průměru za 13,50 koruny za kilogram, což je o 2,2 koruny více než v předcházejícím roce. „Zvýšení ceny je dáno rekordní cukernatostí, menšími výnosy ale také extrémně nízkou cenou v roce 2005,“ řekl Půček. V České republice loni byly sklizeny moštové hrozny v hodnotě 0,9 miliardy korun.
Na konci 90. let zaujímaly vinice v Česku zhruba 11.500 hektarů. Vloni už ale kolem 19.000, z nichž většina patří do vinařské oblasti Morava. Domácí produkce vína tak po dozrání nových vinic vzroste ze současných 570 tisíc hektolitrů ročně během několika let až na 700 tisíc až 800 tisíc hektolitrů ročně. V porostech převažují bílé hrozny, podíl modrých ale v posledních několika letech neustále stoupá až na letošních asi 36 procent z celkového objemu sklizně. Podle Svazu vinařů by v příštích letech měl podíl modrých hroznů stagnovat nebo spíše mírně klesat.
Vínu se v Česku daří, jeho spotřeba v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 1993 byla průměrně 12 litrů vína na osobu ročně, nyní se pohybuje kolem 17 litrů. I tak ale Česko zaostává za Evropou, kde se průměr pohybuje od 25 do 32 litrů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down